karta graficzna
fot.pexels.com

Karta graficzna odpowiedzialna jest za renderowanie grafiki i konwersję na ekranie monitora. Innymi słowy, przetwarza obraz, aby użytkownik otrzymał jak najlepszy obraz. Karta graficzna ma bardzo duże znaczenie w przypadku gier. Od jej wydajności zależy jakość i płynność grafiki w środowisku 3D. Im jest ona wydajniejsza, tym sprawniej poradzi sobie z wyświetleniem obrazu pochodzącego z gry. Podpowiadamy, jaką kartę graficzną możesz zakupić do swojego komputera.

Jak sprawdzić jaką ma się kartę graficzną?

Pamiętajmy, że jakość karty graficznej ma znaczenie również w przypadku obróbki video lub grafiki. W dużej mierze, wybór sprzętu zależy od tego, czym na co dzień się zajmujemy. Do mniej wymagających gier wystarczy nam karta graficzna ze średniej półki. Jeśli pracujesz zawodowo za pomocą komputera i ma ci on służyć do skomplikowanych operacji, zalecamy zakup sprzętu z wyżej półki.

Zacznijmy od sprawdzenia karty graficznej. Możesz to zrobić na dwa sposoby. W komputerze stacjonarnym wykorzystasz narzędzia systemu Windows. Poniżej znajdziesz procedurę krok po kroku:

  • Kliknij na ikonę Mój Komputer,
  • Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolne pole i wybierz Właściwości,
  • Kliknij na Menadżer Urządzeń,
  • Wyświetli Ci się specjalne okno, w którym znajdziesz wszystkie dostępne na komputerze urządzenia. Odszukaj nazwy Karty Graficzne.

W internecie znajdziesz również specjalne programy, które prześwietlą Twój komputer i sprawdzą jaki sprzęt posiadasz. System Windows posiada jeszcze jedną opcję w celu sprawdzenia dokładnych parametrów technicznych karty graficznej. Jest to narzędzie DxDiag.

karta graficzna
fot.pexels.com

Jaka karta graficzna do gier?

Jeśli zależy nam na obrazie o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości warto głębiej sięgnąć do kieszeni. W tym artykule dowiesz się, którą kartę graficzną kupić przy budżecie 300, 500 i 1000 zł. Najpopularniejszymi producentami na świecie są AMD i NVIDIA. Dedykowana karta graficzna zapewni lepszą jakość grafiki w grach i programach graficznych, a także możliwość oglądania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości.

Nasze propozycje zaczniemy od kart graficznych wartych ok 300 zł. Niektóre procesory posiadają zintegrowaną kartę, ale wystarczą one do podstawowych zadań do komputera. NVIDIA stworzyła sprzęt, który w znacznym stopniu poprawi wydajność komputera. Mowa tutaj o karcie graficznej MSI GeForce GT710. Producent twierdzi, że wybierając dedykowaną kartę, użytkownik zwiększy nawet 10-krotnie wydajność popularnych aplikacji, a w przypadku gier wzrośnie nawet o 80%. Ta jednostka posiada 2 GB RAM-u i jest dostępna już za ok 250 zł.

Kolejną polecaną kartą graficzną przez użytkowników jest NVIDIA Gigabyte GeForce GT 1030. Zakupimy ją już w kwocie lekko powyżej 400 zł. Wśród opinii graczy, którzy przetestowali ten sprzęt można znaleźć pochwały na temat stosunku ceny do jakości. Dzięki tej karcie możemy uzyskać przyzwoite osiągi w grach za stosunkowo niską cenę. Tania karta, która zapewni płynną rozrywkę w najnowszych tytułach. Posiada ona 2 GB pamięci ram i jest kompatybilna z rodzajem pamięci GDDR5.

Ostatnią propozycją, którą przygotowaliśmy jest produkt marki MSI i model GeForce GTX 1050Ti, posiadający 4 GB RAM-u pamięci i z ilością dwóch wentylatorów. Zapewni ona optymalne warunki do gier i do zaawansowanych zastosowań graficznych. Ta karta graficzna korzysta z szybkiej pamięci GDDR5 i osiąga wysokie taktowanie – do 1620 MHz. Dzięki złączu PCI Express 3.0 x16 jest kompatybilna z licznymi płytami głównymi. Trwałe komponenty są odporne na ekstremalną rozgrywkę. Użytkownicy zgodnie stwierdzają, że w tym przedziale cenowym, karta graficzna jest odpowiednia dla graczy o stosunkowo niskim budżecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here