co to jest procesor
fot.pexels.com

Procesor jest mózgiem wszystkich operacji wykonywanych na urządzeniu. Bez niego nie mogłyby się one odbyć. Ten z niepozoru niewielki kwadrat działa jako centralna jednostka obliczeniowa. Procesor otrzymuje instrukcje, które są natychmiast wykonywane. Wśród najbardziej znanych producentów tego sprzętu należy wyróżnić Intel i AMD. Dowiedz się więcej na temat procesorów komputerowych.

Procesor – wyjaśnienie pojęcia

Procesor, jak już zostało wspomniane, posiada niewielkie rozmiary w kształcie kwadratu. Jest płaskiej struktury, z małymi, metalowymi nóżkami. Montowany jest do płyty głównej, gdzie odpowiada za wszystkie zadania, które mogą zostać mu zlecone, np. obliczenia w kalkulatorze, pisanie liter w dokumencie, odtwarzanie filmu na laptopie czy przejście do kolejnej karty w zakładce przeglądarki internetowej.

W jaki sposób dowiedzieć się, który procesor jest wydajniejszy? W przypadku procesorów zwraca się uwagę na ilość rdzeni i wartość taktowania procesora. Kupując odpowiedni sprzęt sprawdźmy, liczbę posiada. Im więcej rdzeni, tym więcej procesów może obsłużyć. Dla przykładu – 1 rdzeń zajmie się jednym poleceniem, natomiast czterordzeniowy skupi się na czterech. Z kolei jeśli chodzi o częstotliwość taktowania zasada jest ta sama. Wartość podawana jest w GHz. Procesor, który posiada jej więcej jest szybszy. Oznacza to, że może obsłużyć bardzo dużą ilość poleceń w każdej sekundzie.

Bez procesora funkcjonowanie komputera byłoby całkowicie niemożliwe. Ciekawostką jest, że procesory dedykowane do laptopów są wydajniejsze energetycznie niż te do stacjonarnych. Różnica polega na tym, że rdzenie procesorów w notebookach zasilane są niższym napięciem, a ich zużycie jest niższe w stanie spoczynku.

Współczesne procesory zbudowane są z wielu rdzeni, dysponują pamięcią podręczną oraz wyposażone są w zintegrowany układ graficzny. W przypadku procesorów zamontowanych w laptopach nie ma możliwości ich modernizacji, gdyż układ został zamontowany na stałe. Natomiast te w komputerach stacjonarnych są dużo wydajniejsze i montowane w specjalnych gniazdach, co umożliwia ich wymianę.

Jak sprawdzić specyfikację procesora i jego wydajność?

Zrobisz to w bardzo szybki sposób. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek za dań u dołu ekranu. Następnie przejdź do Menadżera Zadań. W sekcji Wydajność  pod nazwą CPU znajdziesz informację na temat ilości rdzeni, procesorów logicznych, aktualne wykorzystanie czy ilość pamięci podręcznej.

procesor
fot.pexels.com

Procesory do 300, 500 i 1000 zł

Już za około 250 zł kupisz procesor, który wystarczy na normalne użytkowanie komputera. Jest nim AMD Ryzen 3 o modelu procesora 1200. To jednostka, która posiada 4 rdzenie i częstotliwość taktowania procesora 3.1 GHz. Jest kompatybilny z gniazdami typu Socket AM4, a jego pamięć podręczna wynosi 8 MB.

Z kolei do nauki, podstawowej obsługi czy pracy biurowej sprawdzi się procesor od Intela. Model Pentium 6400 oferuje dwa rdzenie czterowątkowe. Współpracuje z pamięcią RAM DDR 4, co śmiało można zastosować w urządzeniach do pracy, multimediów oraz gier. Dodatkowo ten procesor posiada zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 610, a jego pamięć podręczna to 4 MB.

Dla osób z większym budżetem, w okolicach 500 zł, rekomendowanym procesorem będzie Intel Core-i3-10100F. Zapewni on zdecydowanie wyższą wydajność. Zapewni bezproblemową pracę na zróżnicowanych programach i aplikacjach. Dysponuje on częstotliwością taktowania w okolicach 3600 MHz, z możliwością rozbudowy do 4300 MHz. Został również wyposażony w 6 MB pamięci podręcznej i liczbę czterech rdzeni ośmiowątkowych.

Specjalnie dla wymagających, ceniących sobie wygodę i znaczne lepsze osiągi, przedstawiamy procesor AMD Ryzen 5 2400G. To jednostka, którą można zakupić w cenie ok. 1000 zł. Czterordzeniowy procesor z częstotliwością taktowania na poziomie 3.6 MHz ze zintegrowanym układem graficznym AMD Radeon Vega 11. Pozwoli to na spokojną pracę i rozrywkę w rozdzielczości Full HD i odłożenie pomysłu zakupu mocniejszej karty graficznej w czasie. Fabryczne chłodzenie zapewnia wystarczające parametry do pracy codziennej. Jest to niezwykły stosunek jakości do ceny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here