co to jest pamięć RAM
fot.pexels.com

Pamięć Ram jest to istotny element telefonów, laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Przyspiesza pracę urządzeń podczas aktywnego użytkowania. W pamięci RAM przechowywane są aktualne wykonywane programy i ich dane, a także wyniki pracy. Ich wielkość ma szczególne znaczenie przy każdej wykonywanej pracy czy oddawaniu się rozrywkom. Czym w zasadzie jest pamięć RAM i który model wybrać do gier?

Pamięć RAM – definicja

Jej pokrewne nazwy to pamięć o dostępie swobodnym lub pamięć główna (z ang. Random acess memory). Jest to podręczny, tymczasowy zapis danych aktualnych działających programów lub procesów. Od wielkości posiadanej pamięci RAM zależy wydajność i szybkość naszego komputera. Każdy sprzęt przetwarza w każdej sekundzie potężne ilości danych. Ma to związek z każdą czynnością, którą wykonujemy na urządzeniach.

Szczególnie zauważalne jest to przy przeglądaniu stron internetowych, dużej ilości zakładek w przeglądarce internetowej, programach do edycji video lub grafiki czy przy funkcjonowaniu zaawansowanych gier. Jeśli przy tych czynnościach laptop się zawiesza, może mieć to związek z niewystarczająca ilością pamięci RAM.

Jak sprawdzić pamięć RAM naszego komputera?

Dokonać tego można za pomocą dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest rozkręcenie obudowy naszego laptopa i sprawdzenie co się pod nim kryje. Pamięć RAM ma kształt prostokąta i niewielkie rozmiary. Dzięki temu łatwo odczytamy co jest napisane na jego obudowie. Jest to jednak rozwiązanie, które zajmie nam sporą ilość czasu.

Drugim sposobem, znacznie szybszym, jest sprawdzenie informacji znajdujących się w naszym komputerze za pomocą myszki. Kliknij prawym przyciskiem na pasek zadań znajdujący się na dole ekranu. Następnie wybierz Menadżer zadań. Znajdziesz w nim zakładkę Wydajność, a następnie sekcję Pamięć. W górnym rogu programu dostrzeżesz aktualną ilość pamięci RAM, jej wykorzystanie oraz dostępność na daną chwilę. Już po samej ilości wykorzystanej pamięci sprawdzisz, czy nie potrzebujesz zakupić dodatkowej kostki. Jeśli nie korzystasz obecnie z kilku programów, a mimo to pamięć RAM jest wykorzystywana w 90%, powinieneś doinwestować w swój komputer, aby w pełni komfortowo z niego korzystać.

co to jest pamięć ram
fot.pexels.com

Jak zwiększyć RAM w laptopie?

Najważniejszą kwestią, nad którą trzeba zwrócić uwagę jest kompatybilność z pozostałymi podzespołami naszego komputera. Po pierwsze, spójrzmy jaka generacja DDR została wykorzystana w obecnym laptopie. Może być to zarówno DDR2, DDR3, jak i DDR4. Różnią się wysokością napięcia i mniejszym zapotrzebowaniem na moc w nowszych generacjach. Podczas dokonywania zakupu pamięcią RAM zorientujmy się, czy jest ona zgodna z naszą obecną płytą główną. Częstotliwość pracy pamięci RAM ma wpływ na szybkość działania. Do zwykłej pracy biurowej wystarczy posiadać kość RAM o prędkości między 1600 – 1866 MHZ. W większości laptopów istnieje dodatkowe miejsce na rozbudowę już istniejącej pamięci RAM, tak samo w przypadku komputerów stacjonarnych.

Jak ,,podkręcić’’ RAM w komputerze?

Odpowiedź jest prosta, dokupując kolejną kostkę i w ten sposób rozszerzyć pamięć już istniejącą. Na rynku dostępnych jest sporo modeli nie wymagających sięgania głęboko do kieszeni. Solidną kostkę pamięci RAM w postaci 4 GB producenta GOODRAM można znaleźć w cenie już ok 80 zł. Zakładając, że w obecnym laptopie posiadać taką samą jej ilość i miejsce do rozbudowy, zakup kolejnej kostki nie jest dużym wydatkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, twoja pamięć podręczna będzie wynosić 8 GB i od razu zauważysz różnicę przy uruchomieniu programów.

Jeśli jesteś graczem komputerowym, w swoim laptopie lub komputerze stacjonarnym masz zamontowane 8 GB pamięci RAM, dokup kolejną sztukę. Rozszerzenie pamięci w postaci następnych 8 GB, znacznie zwiększy komfort rozrywki. Jej koszt to ok. 150 zł. Szczególnie polecaną pamięcią RAM w tym budżecie jest GOODRAM IRX – X o taktowaniu pamięci 3000 MHz o typie pamięci DDR 4, odprowadzająca nadmiar ciepła dzięki najnowszej technologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here