Rodzaj wybranych regałów magazynowych ma duży wpływ na funkcjonowanie całej placówki. Warto dokładnie zaplanować wybór i wyposażyć swój magazyn w system maksymalnie dopasowany do jego specyfiki oraz zakresu wykonywanych prac. Poniżej dokonujemy przeglądu najpopularniejszych i najchętniej wybieranych systemów regałów magazynowych. Dowiesz się jakich korzyści możesz spodziewać się po wyborze konkretnego rozwiązania oraz jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyposażenia magazynu w system regałów.
Regały tradycyjne, przesuwne i inne
Regały to podstawowe elementy wyposażenia magazynu, wykorzystywane w celu przechowywania różnego typu towarów, produktów, surowców i innych aktywów. Regały pomagają utrzymać porządek w danym magazynie, maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń oraz pomóc w szybkiej nawigacji asortymentu. Dobrze wybrane regały usprawniają też załadunek i rozładunek oraz zabezpieczają wszystko, co będzie na nich przechowywane.
Do podstawowych mebli magazynowych należą regały. Są wykorzystywane w niemal wszystkich magazynach, zarówno tych ogólnych jak i specjalistycznych. Oprócz regałów konwencjonalnych, do wyboru masz rozmaite, specjalistyczne odmiany tych mebli. Popularnym wyborem są regały przesuwne, złożone z kilku składanych modułów. Regały te tworzą kolumny, które możesz rozwijać, tworząc w ten sposób alejkę transportową. Regały przesuwne pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń do przechowywania i są wybierane do magazynów różnych rozmiarów.
Regały dynamiczne oraz typu push-back to kolejny chętnie wybierany typ magazynowego umeblowania. W ich konstrukcji znajdują się specjalne przesuwne rolki, odpowiedzialne za działanie całego systemu. Po wyciągnięciu danego towaru lub palety wszystkie pozostałe przesuwają się o jedno miejsce w bok. Regał przepływowy gwarantuje oszczędność zarówno przestrzeni jak i czasu. Pozwala na maksymalne wykorzystanie rozmiaru danego budynku oraz na skrócenie czasu potrzebnego na gospodarowanie asortymentem.
System ten jest wybierany do magazynów o różnej rotacji, przede wszystkim do przechowywania palet i towarów stosunkowo ciężkich oraz dużych gabarytów. Może być z powodzeniem stosowany w magazynach budowlanych, sklepowych, meblowych oraz licznych innych.
Pozostałe polecane systemy regałów magazynowych
Regały wspornikowe to wybór idealny do tych magazynów, w których przechowuje się produkty dłużycowe. Oferują łatwy dostęp do półek oraz składowanych na nich towarów. Mają stabilną i wytrzymałą konstrukcję, która pozwala na swobodne manipulowanie stanem magazynowym.
Regały automatyczne to nowoczesne rozwiązania magazynowe. Pozwalają na swobodne zarządzanie przechowywanymi zapasami w sposób automatyczny. Nadają się do przechowywania rozmaitego asortymentu, niezależnie od jego rozmiarów i ciężaru. Wysokość tych regałów może sięgać nawet 15 metrów lub więcej, co stanowi ich wyjątkowy atut.
W pracy regałów automatycznych wykorzystuje się specjalne oprogramowanie. Pozwala ono na planowanie przechowywania, ustalanie strategii wykorzystania wolnej przestrzeni, przeprowadzanie sprawnych kontroli magazynowych. Ponadto, jest kompatybilne z innymi systemami magazynowymi, co pozwala na jeszcze szybsze przeprowadzanie ewidencji, ustalanie braków oraz odnajdywanie potrzebnego asortymentu.