Rynek po pandemii

Ostatni czas był szczególny pod każdym względem. Pandemia wirusa, która dotknęła nasz kraj, odbiła się znacząco na sytuacji ludzi, żyjących w Polsce oraz na sytuacji gospodarczej państwa. W dobie pandemii wiele firm musiało zostać zamkniętych. Właściciele, chcąc utrzymać swoje biznesy, zmuszeni byli do zwolnień pracowników, co również pogorszyło sytuację gospodarczą państwa. Wiele osób pozostało bez pracy i bez dochodu. Zostali zmuszeni do znalezienia nowej pracy, co w dobie rosnącego bezrobocia, nie było łatwe. Jednak, mimo negatywnych stron pandemii, wiele branż zaczęło mocno się rozwijać.

Przez fakt, że wiele osób musiało zostać w domach, spędzali oni dużo czasu na przeglądaniu stron internetowych, robiąc przy tym zakupy. Spowodowało to znaczny rozwój branży handlowej opartej na sprzedaży internetowej. Do pracy brakowało kurierów, listonoszy i przewoźników paczek. Wszystko, co złe, szybko mija i tak stało się również tym razem.

Przeczytaj też: https://www.eoborniki.pl/informacje/gospodarka/14894-pracownicy-moga-przebierac-w-ofertach-pracy-rosnie-ilosc-ogloszen-o-prace.html

Jak wygląda rynek pracy po lockdownie?

Z całą pewnością mocno się zmienił. Zaczęto szukać osób z konkretnymi kwalifikacjami, inżynierów, logistyków. Z racji mocnego rozwoju sprzedaży przez Internet, branżą, która również szybko nabiera rozpędu, jest branża IT. Zaczęto poszukiwać osób, które potrafią projektować i zakładać strony internetowe oraz, które z łatwością mogą poprowadzić fanpage na różnych portalach internetowych. Gdy gospodarka każdego kraju stanęła, zaprzestano również wytwarzania różnych produktów.

Po lockdownie sytuacja odmieniła się. Wszystkie firmy oparte na produkcji chciały jak najszybciej odrobić straty, które często były bardzo wysokie. Z tego powodu na rynku pojawiła się duża liczba ofert dla pracowników produkcyjnych. Z powodu braku osób, firmy nie mogły nadrobić strat. Nowe zlecenia stale napływały, a na rynku zaczynało brakować produktów, nawet tych najważniejszych. Przez tak duże braki kadrowe, wszystkie osoby, które straciły pracę, mogły na nowo spróbować swoich sił na rynku pracy, a bezrobocie znów znacząco spadło. Do tej pory wiele branż, poszukuje pracowników.

Gdy zastanowimy się, z których branż firmy poszukują pracowników, to z pewnością do głowy przyjdzie nam rynek budowlany. Z powodu ciągłego wzrostu cen mieszkań, znaczna liczba rodzin decyduje się na budowę domu. Jak wiemy, terminy prawie każdej firmy budowlanej są bardzo odległe, co świadczy o ilości pracy i zleceń, które mają do wykonania. Oprócz zleceń indywidualnych, powstaje również wiele nowym bloków mieszkalnych, a inwestorzy również poszukują solidnej i doświadczonej ekipy budowlanej.

Choć pandemia była bardzo ciężkim czasem, to rynek po lockdownie powoli wraca do czasu z przed pandemii. Pojawia się coraz więcej nowych miejsc pracy, szczególnie w branżach, które dość mocno rozwinęły się podczas pandemii. Wiele firm nadrabia poniesione straty, które były nieuniknione, gdy w kraju trwała pandemia. Szczególnie istotną rolę zaczęły odgrywać firmy, które dzięki swojej specyfice pozwoliły pracownikom na pracę w domu. Model takiej pracy staje się coraz bardziej powszechny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here