Nowoczesne budownictwo coraz częściej inwestuje w wysokie, dostojne budynki, tzw. drapacze chmur czy wieżowce. W większości przypadków spore powierzchnie elewacji przewidziane są jako powierzchnie przezroczyste i przeszklone, dzięki czemu przede wszystkim użytkownicy budynku mają dostęp do większej ilości światła, ale także od zewnątrz budynek jest bardziej estetyczny i przyjazny dla oka.
Mimo szeregu zalet wszelkich przeszkleń istotnym aspektem w eksploatacji przeszklonych elewacji bocznych budynku jest utrzymanie ich w czystości.
Utrzymanie czystości przeszklonych elewacji bocznych wymaga zastosowania systemu, który pozwoli wykwalifikowanym do pracy na wysokości pracownikom na oczyszczenie szyb i przeszkleń. Pozwala na to system dostępu do elewacji bocznej, który dostępny jest w dwóch opcjach, które oferowane są na stronie.
Pierwszy rodzaj to system mycia fasad przy zastosowaniu żurawika wysięgnikowego, którego stałą konstrukcję montuje się np. do stropu budynku. Żurawik jest elementem wystającym poza linię budynku. Do ruchomego żurawika przypina się specjalne liny asekuracyjne. Ten system dostępu do elewacji bocznej jest stosunkowo drogi w porównaniu do innych metod, jednak jest to system bardzo bezpieczny i ergonomiczny, gdyż pozwala na szybką, wygodną, swobodną i optymalną pracę, a przepięcia lin asekuracyjnych należy wykonywać rzadziej niż w innych systemach.
Drugim rodzajem jest system słupków alpinistycznych. System ten oparty jest na mocowanych na stałe do stropu budynku słupkach. Wykwalifikowany pracownik podpina się liną do słupków, a następnie opuszcza się na linie. W tym przypadku pracownik ma dostęp do mniejszej powierzchni przy jednym przepięciu, a system wymaga większej liczby zamontowanych słupków w porównaniu do systemu z żurawikiem wysięgnikowym, jednak jest to system tańszy, pomimo konieczności zastosowania większej liczby mocowań.
System mycia fasad jest istotny ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy osób, które wykonują ich oczyszczanie.