Co to jest działalność gospodarcza
fot.pexels.com

Działalność gospodarcza jest to dobry pomysł dla osób, które mają dość pracy na etat. Prowadzenie własnej firmy wymaga poświęceń, wytrwałości i zaangażowania. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek, mając przy tym pomysł na biznes, który będzie przynosił dochody. W samym listopadzie 2020 roku, działalność gospodarczą rozpoczęły 23 243 podmioty, które zostały zarejestrowane w CEIDG, rejestrze REGON i KRS. Pomimo wprowadzenia kilku udogodnień, nadal proces założenia firmy jest związany z kilkoma czynnościami, które należy wykonać. W tym artykule dowiesz się, co to jest działalność gospodarcza oraz plusy i minusy takiej formy prowadzenia przedsiębiorstwa.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – na czym polega?

Działalność gospodarcza jednoosobowa jest to rodzaj firmy, często nazywana działalnością indywidualną. W orzeczeniu SN nt. działalności gospodarczej czytamy: Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Działalność jednoosobową może założyć każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Działalność zawodowa musi być wykonywana w sposób ciągły, przejrzysty i zorganizowany.

Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Według danych liczba działalności jednoosobowych w Polsce z każdym rokiem rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ własna firma daje poczucie niezależności. Zazwyczaj, praca na etacie, daje możliwość stałej pensji. W przypadku działalności gospodarczej, dzięki pozyskaniu nowych zleceń lub klientów, nasz dochód może wzrosnąć i zdecydowanie przewyższyć zarobki, które otrzymywaliśmy będąc zatrudnionym np. na umowie u pracę. Zatem jakie są plusy i minusy bycia przedsiębiorcą?

Zaletami, które należy wyróżnić, kiedy prowadzimy własną firmę jest z pewnością to, że jednoosobowa działalność gospodarcza to forma, która polecana jest początkującym przedsiębiorcom. Może prowadzić ją każdy, kto nie posiada określonego kapitału zakładowego (wymagany przy założeniu spółki) oraz nie wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Cały proces rejestracji firmy posiada mniej formalności do wypełnienia, niż w przypadku zakładania spółek z zakresu prawa handlowego. Pozostałe zalety jednoosobowej działalności gospodarczej to:

  • Rejestracji i likwidacji firmy można dokonać drogą internetową,
  • Brak opłat za zmianę danych w CEIDG,
  • Samodzielny wybór sposobu opodatkowania,
  • Możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów we własnym zakresie,
  • Prostota prowadzenia działalności

Osoby, które chcą pracować na własny rachunek z pewnością mogą liczyć na brak monotonii. Biznes, założony przez nas samych, dostarczy wyzwań oraz problemów, z którymi będzie trzeba się zmierzyć. Zaletą w tym przypadku będzie fakt, że rozwiniemy kompetencje, które dotąd nawet nie używaliśmy. Pozwoli to na zwiększenie poczucia satysfakcji, spełnienia finansowego jak i zawodowego, które będzie procentować na przyszłość.

Co to jest działalność gospodarcza
fot.pexels.com

Omówiliśmy plusy własnego biznesu, teraz czas na jego wady. Odchodząc z naszego dotychczasowego miejsca zatrudnienia, musimy mieć na uwadze to, że prowadzenia działalności wymaga od nas również odpowiedzialności za wszelkie zobowiązania firmy. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, to również i na nim spoczywa obowiązek płatności składek należnych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, bez względu na uzyskiwane dochody. Do minusów prowadzenia działalności należy zaliczyć:

  • Ponoszenie odpowiedzialności całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy,
  • Comiesięczne odprowadzanie składek ZUS,
  • Niższe składki emerytalne,
  • Brak urlopu (urlopu płatnego, jak w przypadku umowy o pracę),
  • Brak stałych godzin pracy

Przed rejestracją własnej działalności gospodarczej, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, opracować biznes plan oraz dokonać analizy rynku. Jak widzimy, w przypadku takiej formy zarobkowania, znajdziemy plusy i minusy, dlatego przed podjęciem decyzji o założeniu firmy zastanówmy się dobrze czy jesteśmy w stanie podołać temu wyzwaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here