laptop do pracy
fot.pexels.com

Praca zdalna wymusiła na pracownikach zakup dodatkowego sprzętu. Nie każde wyposażenie biurowe posiadamy w domu. Część z nich finansują swoim pracownikom firmy. Nauczyciele otrzymali od państwa zwrot kosztów zakupu narzędzi niezbędnych do nauki zdalnej – 500+. Ci, co rozglądają się za nowym sprzętem z pewnością mają ograniczony budżet. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do pracy.

Zastanów się na czym Ci zależy

To, jaki laptop potrzebujemy, w dużej mierze zależne jest od tego, co na nim robimy. Jeżeli nasza praca polega na odpisywaniu na maile, pracach w narzędziach od Microsfot czy innych programach, to wielkość parametrów nie będzie miała dużego znaczenia. Gorzej, w przypadku osób, które są programistami, grafikami, specjalistami z zakresu IT. One potrzebują zdecydowanie bardziej profesjonalnego sprzętu.

Im droższy laptop, tym więcej posiada funkcji, lepsze parametry techniczne czy wygląd. Dla każdego użytkownika laptopa ważna jest szybkość procesów. Nikt nie lubi, jeśli jego laptop jest wolny, a każdy kolejny program czy przeglądarka włącza się kilka minut. Zdecydowanie to spowalnia naszą pracę.

Z ważniejszych elementów przy pracy biurowej, na które należy zwrócić uwagę, jest pamięć RAM, procesor i dysk twardy. W dużej mierze od pamięci RAM zależy szybkość i wydajność komputera. Minimum do pracy biurowej powinno wynosić 4 GB RAM. Taka ilość gwarantuje płynną i stabilną pracę systemu. Dla bardziej wymagających, pracujących na kilku rodzajach aplikacji, 8 GB RAM będzie podstawowym wyborem. Praktycznie w każdym laptopie mamy możliwość rozszerzenia pamięci RAM, dlatego jeśli po zakupie komputera uznasz, że potrzebujesz jej więcej, śmiało możesz udać się do sklepu komputerowego i zakupić dodatkową jednostkę.

Procesor jest kolejnym komponentem potrzebnym do wydajności komputera. Odpowiada za zarządzanie wszystkimi procesami w naszym sprzęcie. Procesory posiadają konkretne oznaczenia. Do pracy biurowej wybierz ten stosunkowo tani i ekonomiczny, często znajdziesz przy nich oznaczenia w postaci litery N. Te bardziej zaawansowane, np. do obróbki filmów, projektowania grafiki czy gier, posiadają oznakowanie w literach X, H czy HQ.

Dysk twardy. Jeden z najważniejszych elementów komputera. Jednym z najstarszych rodzajów dysku jest HDD. Mimo, iż jest niedrogi, posiada dużą pojemność, to przesyłanie plików i danych jest znacznie wolniejsze, niż w przypadku dysków SSD i SSHD. Może mieć to wpływ na uruchomienie komputera, dlatego zalecany jest wybór dysków SSD. Ceny, w odniesieniu do pojemności 120 GB, to wydatek rzędu 100 – 150 zł.

To najważniejsze części do laptopa, które mają wpływ na jego pracę. Do pracy zdalnej potrzebne nam będzie również wygodne krzesło, biurko, lampka biurkowa czy klawiatura oraz myszka.

praca biurowa
fot.pexels.com

Laptop do pracy – do 500 zł, do 1000 zł, do 2000 zł

Laptopem na skromny budżet, który obsłuży mało wymagających użytkowników jest model Intelect marki KIANO. Posiada on Pamięć RAM w wielkości 2 GB, dysk twardy o pojemności 32 GB oraz czterordzeniowy procesor Intel Atom. Jest to laptop z funkcją tabletu, który może zostać przeznaczony np. do nauki zdalnej. Jego zaletą jest lekkość, ergonomiczna obudowa i precyzyjne wykończenie. Bez problemu zmieści się do torebki lub plecaka.

Dla osób, które poszukują laptopa w okolicach 1000 zł, bardziej wydajnym, warto zastanowić się nad modelem tej samej marki – KIANO. Seria Elegance zawiera już dwa razy więcej pamięci RAM – 4 GB i dysk SSD o pojemności 120 GB. Pozwoli to na większą wydajność komputera i szybsze działanie. Tak, jak w przypadku poprzedniego opisywanego modelu, laptop jest smukły i lekki. Możemy zabrać go wszędzie do pracy. Jego cena waha się między 800 zł a 900 zł.

Modelem do 2000 zł, posiadającym dobre opinie, jest Lenovo IdeaPad Slim. Zaletą tego laptopa jest matowa matryca z powłoką antyrefleksową. Pozwoli to na komfort pracy w każdych warunkach oświetleniowych. Komputer zawiera w sobie procesor marki AMD, który zapewni wielogodzinne działanie na baterii i oszczędność energii. Do standardowej pracy biurowej dysk SSD o pojemności 128 GB w zupełności wystarczy. Jego całkowita waga to 1,40 kg. Dzięki temu nie będziemy odczuwać żadnego ciężaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here