ulgi podatkowe w Polsce
fot.pexels.com

Rozliczenie podatkowe to obowiązek każdej osoby, która posiada przychód. Wiadomo, że bardzo często okazuje się, że należy zapłacić podatek Urzędowi Skarbowemu, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości, jaką dają ulgi i odliczenia. Z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób, ponieważ umożliwiają nie tylko zmniejszenie kwoty podatku do zapłacenia, ale również może okazać się, że uzyskamy dzięki temu jego zwrot. Na jakiego typu ulgi można liczyć?

Jakie ulgi obowiązują obecnie?

W ostatnim czasie korzystanie z ulg staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wiele osób uznaje, że w ten właśnie sposób można sporo zaoszczędzić, a nawet uzyskać zwrot podatku. Ulga prorodzinna, czyli popularna ulga na dzieci sprawia, że można ją uzyskać nie tylko od  kwoty podatku, ale również na rachunek w banku niewykorzystanej ulgi (której nie można odliczyć z przyczyn niezależnych, takich jak zbyt niskie wynagrodzenie).  W takiej sytuacji ulgę można będzie wykazać w rozliczeniu za przyszły rok. Co ciekawsze, ulga ta przysługuje na każde dziecko, pod warunkiem, że spełnia się wymagania, które podaje ustawa. Jeśli ktoś umiejętnie wykorzystuje ten przepis, jest w stanie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Kolejną ulgą jest ulga termomodernizacyjna, która może zostać wykorzystana na ocieplenie domu. Warunkiem jest to, by osoba odliczająca była właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (domu jednorodzinnego). Takie odliczenie jest możliwe w pełnej kwocie wydatku, czyli w efekcie można odliczyć dokładnie taką kwotę, jaką się wydaje. Odliczenie może dotyczyć zarówno zakupu urządzeń, wykonanych usług, ale także wydatki związane z zakupem materiałów, które są niezbędne do realizacji tego zadania.

ulgi podatkowe w Polsce
fot.pexels.com

Osoby korzystające z rehabilitacji, ale także pomocy w zakresie wykonywania podstawowych zadań życiowych (niepełnosprawne) mogą korzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Podstawą dla tej możliwości jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Jeśli ktoś pracuje poza granicami naszego kraju, ale jednocześnie prawo wymusza na nim wykazanie zagranicznych dochodów, należy wypełnić PIT-36. W przypadku chęci zmniejszenia kwoty podatku do zapłacenia, można skorzystać z tak zwanej ulgi abolicyjnej. Można ją z łatwością policzyć, wpisywać  dane w jeden z programów do rozliczania PIT-ów online.  W przypadku chęci skorzystania z tej możliwości należy zastosować zasadę unikania podwójnego opodatkowania. Dlatego korzystanie z niej jest dowolne, pod warunkiem, że skorzysta się wyłącznie z jednej z nich.

Ulga na badania i rozwój to rozwiązanie, z którego mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Kolejnym warunkiem jest sposób rozliczania się według skali podatkowej,  bądź też podatkiem liniowym. Ulga polega na odliczeniu sobie nabycia nowych technologii. Dlatego jeśli ktoś chciałby skorzystać z możliwości zakupu nowych sprzętów, z powodzeniem będzie mógł odliczyć ten wydatek w późniejszym czasie.

Ulga na zasiedlenie to korzystne rozwiązanie, jeśli ktoś decyduje się na zakup nieruchomości, w tym również budowę domu. To ważne, ponieważ w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na pójście na swoje. Jest to nowa ulga mieszkaniowa, jednak warto zainteresować się warunkami, jakie należy spełniać. Być może jest to łatwiejsze, niż wiele osób początkowo zakłada. Można skorzystać z tej ulgi jeśli ktoś poniósł wydatki na ten cel w roku 2020 roku.

Ponadto bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ulga na leki, zwłaszcza gdy ktoś jest przewlekle chory, gdyż to wtedy koszt leczenia jest nieprawdopodobnie wysoki. Aby można było skorzystać z tej możliwości, należy posiadać potwierdzenie wydatku, a maksymalna kwota, jaką można odliczyć to maksymalnie 100 złotych na każdy miesiąc.

Dlaczego warto korzystać z ulg?

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to sytuacja stresująca dla wielu osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Dlatego możliwość korzystania z ulg sprawia, że nie tylko można skutecznie zmniejszyć kwotę podatku, którą należy zapłacić, ale bardzo często może się okazać, że należy się zwrot. Znając swoje prawa i sprawdzając warunki, uda się skorzystać w naprawdę dużej mierze. Dlatego już dziś warto zainteresować się tym tematem, by uzyskać pozytywne efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here