stres w pracy
fot.pexels.com

Sytuacje stresowe zdarzają się każdemu człowiekowi. Doświadczamy stresu każdego dnia. Ważne spotkanie w pracy, presja na wyniki ze strony szefa, chęć zdobycia awansu za wszelką cenę. To tylko niektóre przykłady tego, co czeka nas w miejscu zatrudnienia. W skrajnych przypadkach stres może dodawać motywacji do działania.

Definicja stresu

Stres jest to swoista reakcja organizmu na zewnętrzne bodźce. Mogą być to różne doświadczenia lub zdarzenia, które mają charakter nieprzyjemny. Napięcie psychiczne, które temu towarzyszy, charakteryzuje się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Krótko mówiąc, stresem jest wszystko, co wywołuje u nas emocjonalny i fizyczny dyskomfort.

Z czasem przewlekły stres może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Gdy znajdujemy się w stresującej sytuacji, nasz organizm zaczyna produkcję hormonów stresu, wzrasta ciśnienie krwi, a także poziom glukozy i adrenalina.

Źródła stresu w pracy

Stresujących sytuacji w pracy nie brakuje. Najczęściej do czynienia z nimi mają ci, którzy mają wpływ na klienta, czyli bezpośredni z nim kontakt. Mogą to być np. pracownicy obsługi klienta, odbierający telefony ze zdenerwowanymi osobami w słuchawce. Takie osoby muszą być szczególnie odporne na stres, gdyż zdarza im się w ciągu dnia rozmawiać w takich sytuacjach nawet kilkadziesiąt raz dziennie.

Ważny projekt w pracy po kolejnych uwagach klienta, spotkanie w sprawie pozyskania nowych kontrahentów, przedstawienie wyników sprzedaży całemu zarządowi czy rozmowa z szefem. To kolejny przykłady stresujących sytuacji, które zdarzają się każdemu. Taki pracownik może nie być w stanie pracować efektywnie i wydajnie, popełniać niezamierzone błędy, wypalać się zawodowo czy miewać problemy zdrowotne.

Przewlekły stres w pracy, który ma pracownik z czasem wpłynie negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Spadek jego efektywności i wydajności, niezadowoleni klienci z obsługi czy nieporozumienia z pozostałymi pracownikami mogą być kolejnymi następstwami.

stres w pracy
fot.pexels.com

Jak zapobiegać stresowi w pracy? Poznaj kilka wskazówek

Ze stresem można walczyć. Istnieje wiele sposób, aby czuć się lepiej i dzięki temu pracować efektywniej w pracy. To od Ciebie zależy, jak sobie z tym poradzisz. Zastosuj kilka naszych porad od dzisiaj, a dostrzeżesz różnicę.

  • Wpływa ona pozytywnie na nasz układ nerwowy. Masz swoje ulubione kawałki? Załóż słuchawki i śpiewaj razem z wykonawcą. Tętno w Twoim organizmie spada, obniża się ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu. Podczas przerwy pracy lub przed ważnym spotkaniem, włącz na 10 minut muzykę w Twoim telefonie i pozwól sobie na chwilę relaksu,
  • Aktywność fizyczna jest zalecana osobom, których życie jest stresujące. Masz jutro prezentację przed radą nadzorczą? Wyjdź na dwór i pobiegaj 30 minut w parku. Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są endorfiny, tzw. hormony szczęścia. Dzięki temu ożywisz swój umysł i zmotywujesz do działania i chociaż przez chwilę zapomnisz o jutrze,
  • Rozmowa z bliskimi. Być może na Twoje problemy w pracy lekarstwem będzie rozmowa z kimś z bliskiego otoczenia? Możesz wtedy się wyciszyć i wyrzucić z siebie dręczące Cię problemy. Inny pogląd na świat przed drugą osobę może mieć tutaj zbawienny wpływ.
  • Wysypiaj się. Człowiek, gdy jest nie wyspany jest nerwowy. Stresujemy się wtedy jeszcze bardziej. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Spanie po 7-8 godzin dzienne jest zalecane przez lekarzy dla naszego organizmu. Ciało wtedy się wycisza. Natomiast bezsenność wpływa na jakość snu i dodatkowe problemy ze stresem. Następstwem tego mogą być dalsze problemy zdrowotne.
  • Rób to, co sprawia ci przyjemność. Twoim ulubionym zajęciem jest gra w gry, oglądanie seriali, czytanie książek czy zabawa z psem? Korzystaj z tego w każdej wolnej chwili. Oderwij się od rzeczywistości i zapomnij na chwilę o pracy. Pozwól odpocząć swojemu organizmowi i nabrać siły na kolejny dzień.

Pamiętaj, że długotrwały stres w pracy może nieść ze sobą poważniejsze skutki. Warto zadbać wcześniej o swoje zdrowie, niż będzie za późno. Zastosuj powyższe wskazówki i wprowadź je do swoich codziennych rytuałów i nie daj się sytuacjom stresowym w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here