likwidacja działalności gospodarczej
fot.pexels.com

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko możliwość działania na własny rachunek. Często chęć szybkiego rozwoju wiąże się z koniecznością inwestowania pieniędzy. Niestety, nie zawsze wyniki finansowe spełniają oczekiwania, dlatego warto rozważyć czasowe zawieszenie swojej działalności, by można było spojrzeć na pewne kwestie z dystansem. Zdarza się, że czasowe zamknięcie firmy powoduje, że można spokojnie przeczekać trudniejszy czas, jak obecnie pandemia.

Zawieszenie działalności

Decyzja w sprawie zawieszenia działalności gospodarczej jest bardzo trudna. Przede wszystkim wiąże się z nią nie tylko wstrzymanie świadczenia usług czy sprzedaży towarów, ale bardzo często zwolnienia pracowników, bądź też wysłania ich na bezpłatny urlop. Niestety, ale świadomość, że firma nie przynosi zysków, co więcej często jej działalność związana jest z ponoszeniem straty finansowej co sprawia, że dla wielu przedsiębiorców to jedyne rozwiązanie. Często zdarza się, że zawieszenie działalności stosuje się w tak zwanych martwych miesiącach, czyli terminie, w którym zamówień jest niewiele, czy też sprzedaż spada do zera. Właściwie każdy zastanawia się nad tym, co daje zawieszenie działalności. Otóż główną zaletą jest zwolnienie z zapłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego, jak i również nie ma konieczności składać pliku JPK_V7.

O czym należy pamiętać przy zawieszeniu działalności?

Dla wielu przedsiębiorców czasowe zaprzestanie prowadzenia firmy sprawia, że można będzie uniknąć problemów finansowych, jak i również nie popadać w długi. Dlatego jeśli ktoś do tej pory się nad tym zastanawiał, być może analiza aktualnego stanu finansów firmy będzie mogła pomóc w podjęciu właściwej decyzji.  Zawieszenie działalności to również wyrejestrowanie z ZUS, tym samym brak opłacania składek. Tutaj bardzo ważnym przepisem jest to, że po upływie 30 dni od ostatniej wpłaty traci się prawo do świadczeń zdrowotnych. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, że czas zawieszenia działalności nie liczy się do emerytury. Dlatego decydując się na ten krok, warto mieć to na uwadze.

Zawieszenie działalności odbywa się na podstawie wniosku CEIDG-1. Taki dokument musi być złożony przez właściciela, lub współwłaściciela firmy. Samo złożenie może odbywać się za pomocą Internetu, ale również listownie i osobiście w Urzędzie Gminy. W zależności od własnych preferencji warto zdecydować się na tę opcję, która wyda się najbardziej dogodna.

likwidacja działalności gospodarczej
fot.pexels.com

Likwidacja firmy krok po kroku

Zdarza się tak, że samo zawieszenie działalności nie pomaga w odbudowaniu zaufania marki, czy zdobycia nowych klientów. W efekcie kolejnym krokiem będzie likwidacja działalności. Co ważniejsze, można to uczynić bez konieczności ponownego wznawiania firmy. Jeżeli ktoś jest zdecydowany na zamknięcie własnej działalności, należy przede wszystkim nastawić się na załatwienie formalności z tym związanych. Oczywiście konieczny będzie wniosek CEIDG-1, w którym należy zaznaczyć punkt 5, w którym znajduje się informacja o tym, by wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG-1. Obowiązkiem posiadacza firmy w momencie jej zamknięcia jest dopełnienie wszelkich formalności. Jedną z nich jest złożenie PIT, w którym wykaże się składniki majątku, jak i również warto pamiętać, że całe rozliczenie powinno odbywać się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Bardzo duże znaczenie ma to, że takiego PIT-u nie składa się w żadnym urzędzie. Musi on jednak zostać uzupełniony, a następnie musi znaleźć się w dokumentacji firmowej, ponieważ w razie kontroli należy go przedstawić. Kolejnym dokumentem, który jest wymagany przy likwidacji działalności gospodarczej, będzie spis z natury. Dlatego jeśli ktoś samodzielnie ma problem z wypełnieniem wszelkich dokumentów, można zgłosić się do księgowego. Dzięki temu nie tylko cały proces będzie przebiegał sprawnie, ale w niedługim czasie można będzie na nowo rozpocząć ścieżkę kariery zawodowej. Dla wielu osób to szansa na uniknięcie problemów finansowych, jak i również rozwinięcie skrzydeł w obranym przez siebie kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here