rodzaje urlopów
fot.pexels.com

Urlop od pracy to najbardziej wyczekiwany czas przez pracowników. Natłok codziennych obowiązków może doprowadzić do wypalenia zawodowego, pracoholizmu lub innej poważnej choroby. Ważne jest, aby zarówno zatrudniony, jak i pracodawca dbał o to, aby przestrzegać zasad, dat i wymiaru urlopu. Dzięki temu będą płynąć z tego obopólne korzyści. Oprócz urlopu wypoczynkowego istnieje kilka innych, które przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę u pracę.

Urlop wypoczynkowy

Jest to najpopularniejsza forma odpoczynku od pracy. Według Kodeksu pracy, co jest zapisane w art. 152 §1., czytamy: Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej ‘’urlopem’’. To, ile dni urlopowych przyznanych jest pracownikowi, zależy od jego stażu pracy. Obecnie, w Polsce, wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony w przedsiębiorstwie krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest dłużej niż 10 lat.

Oczywiście, dotyczy to pracownik zatrudnionych na pełen etat. Ci, którzy mają podpisane umowy o skróconym czasie pracy również posiadają prawo do urlopu. Wtedy liczbę dni ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Warto wspomnieć o tym, że do stażu pracy także możemy zaliczyć poprzednie okresy zatrudnienia, jak i tytuły ukończenia poszczególnych form edukacji, a jest to:

  • Zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – 3 lata,
  • Średnia szkoła zawodowa – 5 lat,
  • Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat,
  • Szkoła średnia ogólnokształcąca – 4 lata,
  • Szkoła policealna – 6 lat,
  • Szkoła wyższa – 8 lat.

Pamiętajmy, że ukończenie więcej niż jednej szkoły nie podlega zsumowaniu. Jednocześnie, gdy ukończyliśmy szkołę średnią, a następnie wyższą, nasz staż pracy nie wyniesie 12 lat tylko czas tej ostatniej – 8 lat.

rodzaje urlopów
fot.pexels.com

Urlopy na dziecko – nie tylko dla mamy

Mama to najważniejsza osoba w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Po jego urodzeniu należy się urlop macierzyński. Kobieta, która jest zatrudniona w oparciu umowę o pracę ma prawo do podstawowego urlopu macierzyńskiego, który trwa 20 tygodni.

Okres 14 tygodni jest to czas, który przeznaczony ma zostać na odpoczynek matki po porodzie i opieką nad narodzonym dzieckiem. Po upływie tego czasu, mama może oddać dziecko pod opiekę ojca, który wypełnia pozostałe 6 tygodni urlopem tzw. tacierzyńskim. Warto mieć na uwadze to, że dwie osoby, zarówna mama, jak i tata, nie mogą w tym samym czasie być na urlopie. Wtedy kobieta wraca pracy. Rodzice powinni pamiętać, aby minimum 7 dni przed rozpoczęciem urlopu poinformować o tym swoich pracodawców. Jego wymiar jest proporcjonalny do ilości dzieci:

  • 31 tygodni, jeśli urodzą się bliźnięta,
  • 33 tygodnie, jeśli urodzą się trojaczki,
  • 35 tygodni, jeśli urodzą się czworaczki,
  • 37 tygodni, jeśli będą to pięcioraczki.

Urlop wychowawczy, to kolejny przywilej dla pracownika. Przysługuje on rodzicom, którzy są zatrudnieni przynajmniej pół roku na umowę o pracę. Wymiar takiego urlopu wynosi 36 miesięcy, a pracodawca ma obowiązek zgodzić się urlop wychowawczy. Warunkiem jest to, aby dziecko nie miało ukończonego 6 roku życia.

Wniosek pracownika powinien zostać złożony co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego. Istnieje możliwość podzielenia czasu, który przysługuje rodzicom w przypadku urlopu. Jednocześnie skorzystać z tego prawa mogą oboje rodzice. Każde z nich wykorzystuje wtedy 18 miesięcy urlopu.

Pozostałe urlopy przysługujące pracownikowi

Urlop bezpłatny, jak sama nazwa wskazuje, to okres, kiedy nie pobieramy wynagrodzenia. Jest to przerwa w wykonywaniu pracy. Pracownik może złożyć stosowny wniosek do pracodawcy w związku z udzieleniem mu bezpłatnego urlopu, ale nie oznacza to, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Tylko od dobrej woli pracodawcy zależy to, czy udzieli urlopu bezpłatnego swojemu pracownikowi.

W polskim prawie istnieją inne formy urlopów, z których może skorzystać pracownik. Należą do nich takie urlopy jak:

  • Urlop na żądanie,
  • Urlop szkoleniowy,
  • Urlop okolicznościowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here