dotacja na działalność gospodarczą
fot.pexels.com

Chyba nikt nie lubi mieć szefa nad sobą. Dla jednych praca na etacie może być wygodna, ponieważ po ośmiu godzinach pracy możemy iść swobodnie do domu i nie przejmować się niczym. Dla tych drugich jest to męczące i chcieliby sami decydować o swoim losie. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest trudne, ale nie niewykonalne. Przed rozpoczęciem zakładania własnej firmy, należy zorientować się za finansowym wsparciem. Komu przysługuje dotacja na działalność?

Dotacje na rozpoczęcie działalności – skąd można je otrzymać?

O przyznanie dotacji można ubiegać się z kilku źródeł. Mylne może okazać się myślenie, że na rozkręcenie własnego biznesu trzeba mieć tylko swoje środki finansowe. Często już na samym starcie młodzi przedsiębiorcy rezygnują z założenia działalności gospodarczej.

Pierwszą instytucją, do której możemy się zwrócić o pomoc finansową jest urząd pracy. Jest to forma działania walki z bezrobociem. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, aby ta instytucja pozytywnie rozpatrzyła nasz wniosek:

  • Osoba, która chce założyć działalność gospodarczą musi być zarejestrowana jako bezrobotna,
  • Co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadziła innej działalności gospodarczej,
  • Bezrobotny, który stara się o dotację nie może uczęszczać na studia dzienne, natomiast akceptowane są studia zaoczne,
  • Brak przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat od złożenia wniosku,
  • Dotacja nie zostanie przyznana bezrobotnemu, który odmówił w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyjęcia oferty pracy, stażu oraz przygotowania zawodowego,
  • Osoby, które pozyskały już wcześniej środki finansowe, nie mogą ubiegać się o ich ponowne przyznanie.

Plusem starania się uzyskanie dotacji jest to, że to bezzwrotna forma pomocy, jeśli będziemy prowadzić działalność gospodarczą przez minimum 12 miesięcy. Jej wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i może wynosić maksymalnie jego 6 – krotność. Obecnie jest ono na poziomie 5371,81 zł.

dotacja unijna
fot.pexels.com

Dotacje unijne – ile wynoszą i gdzie złożyć wniosek?

Dofinansowania do założenia działalności gospodarczej możliwe są przy wsparciu Unii Europejskiej. Chętne osoby mogą starać się o jednorazową pomoc do kwoty aż 100 tys. złotych. Jeśli mamy pomysł na biznes, warto starać się  o środki unijne. Z jakich programów możemy skorzystać?

Firma dla młodych, to pierwszy rodzaj wsparcia finansowego dla osób, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują. Wysokość dotacji może wynieść ponad 20 tys. złotych, a na sam start prowadzenia przedsiębiorstwa otrzymamy pomoc w zakresie doradztwa, szkoleń i porad podczas pierwszych chwil otwarcia nowej firmy.

Masz już skończone 30 lat? Ty też możesz starać się o środki finansowe. Zasady są podobne do tych, które obowiązują młodszych przedsiębiorców. Warto jednak zaznaczyć, że dodatkowo taka osoba musi wykazać trudną sytuację zawodową, związaną z wiekiem (więcej niż 45 lat), niepełnosprawnością, niskim wykształceniem i trudnością w znalezieniu zatrudnienia.

Jeśli osoba starająca się o dotację nie spełnia powyższych warunków, może złożyć wniosek o uzyskanie pożyczki na założenie firmy. Jest ona zwrotna, ale warunki na jakich została przyznana są korzystne, a sama procedura jest krótsza i prostsza do zrealizowania. Może wynieść od 2-3 miesięcy.

Start – up, to nowo utworzone przedsiębiorstwo, w celu wykreowania nowego produktu, mogące starać się o dotację z Unii Europejskiej. Takie fundusze dostępne są w formie pożyczek. Uzyskać możemy je na korzystniejszych warunkach niż w banku, wliczając w to warunki spłaty. Jednak przy chęci uzyskania kredytu w placówce bankowej, Fundusze Europejskie również okażą się pomocne jako poręczyciel, który zagwarantuje spłatę w imieniu przedsiębiorcy.

Warto sprawdzić, jakie formy pożyczek, tych zwrotnych jak i bezzwrotnych, możemy dostać składając odpowiedni wniosek. Z pewnością takie fundusze na sam start działalności będą bardzo pomocne i mogą zostać wykorzystane, np. na sprzęt czy oprogramowanie komputerowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here