biuro rachunkowe
fot.pexels.com

Na rynku możemy znaleźć sporo firm świadczących usługi finansowe, rachunkowe czy księgowe. Spośród wielu dostępnych opcji, młodemu przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem, ciężko jest się zdecydować na biuro rachunkowe opowiadającym jego potrzebom. To, jakie biuro księgowe wybierze, decyduje przede wszystkim cena i opinia wystawiona przez klientów. Warto jednak kierować się innymi zależnościami decydując się na podpisanie umowy o współpracy. W tym artkule dowiesz się co to jest biuro rachunkowe, co wchodzi w skład jego obowiązków oraz na co zwracać uwagę przy wyborze profesjonalnego biura księgowego.

Biuro rachunkowe – co to jest?

Biuro rachunkowe to przedsiębiorstwo, które dzięki podpisanej umowie z podatnikiem, świadczy usługi na jego rzecz w zakresie rachunkowości, obsługi kadrowo płacowej czy obiegu dokumentów pomiędzy instytucjami. Zadaniem biura księgowego jest przede wszystkim odciążenie przedsiębiorstwa w kwestii prowadzenia księgowości.

Duże przedsiębiorstwa decydują się na stworzenie działu księgowości i zatrudnienie na pełen etat księgowej lub księgowego. Małe, mikro i niekiedy średnie przedsiębiorstwa korzystają z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Związane jest to z kosztami. Mniejszych firm nie stać na stworzenie i opłacenie wynagrodzenia księgowego. Ceny, które oferuje biuro rachunkowe online lub stacjonarne zależą m.in. od ilości faktur sporządzanych przez przedsiębiorców w danym miesiącu oraz ilości zatrudnianych pracowników.

Biuro rachunkowe – zakres obowiązków

Usługi rachunkowe świadczone przez dobre biuro rachunkowe są szerokie. Najprościej ujmując – biuro rachunkowe wykonuje powinność, która spoczywa na barkach przedsiębiorcy – płacenie podatków na rzecz państwa. Biuro księgowe, jako zleceniobiorca, wykonuje obowiązki związane z:

 • Prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
 • Prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów,
 • Sporządza deklaracje VAT, PIT, CIT,
 • Reprezentuje usługobiorcę w urzędach i innych instytucjach,
 • Prowadzi akta osobowe pracowników,
 • Zajmuje się ewidencją urlopów, nadgodzin, zwolnień lekarskich,
 • Oblicza składki na ubezpieczenia społeczne,
 • Przygotowuje listę płac.

To tylko jedne z najważniejszych zadań, wchodzących w skład obowiązków biura rachunkowego. Możemy do nich zaliczyć jeszcze m.in. pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej, sporządzanie raportów i analiz finansowych czy monitoring ewentualnych należności podatkowych.

czym zajmuje się biuro rachunkowe
fot.pexels.com

Profesjonalne biuro rachunkowe – 4 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Mamy pomysł, który zmienia się w prawdziwy biznesplan. Pozyskaliśmy środki finansowe na rozpoczęcie działalności. Nie znamy się na księgowości, więc poszukujemy biura rachunkowego, które pomoże nam ze wszystkimi dokumentami firmowymi. Jakie aspekty należy brać pod uwagę przed podpisaniem umowy na świadczenie usług księgowych? Oto najważniejsze z nich.

 1. Doświadczenie

Rosnąca ilość działalności gospodarczych w Polsce powoduje, że zapotrzebowanie na usługi księgowe jest coraz większe. Pojawiają się na rynku nowe biura rachunkowe, które świadczą swoje usługi w internecie lub stacjonarnie. Dobry księgowy posiada certyfikaty lub świadectwa kwalifikacyjne poświadczające jego kompetencje. Z pewnością bardziej zaufamy księgowej, która ma za sobą wieloletnie doświadczenie, niż osobie dopiero co zaczynającej przygodę z tym zawodem.

 1. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Każde biuro rachunkowe zobowiązane jest posiadać polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Szczegółowe zasady związane z ubezpieczeniem zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 roku. Ma to związek z ewentualnymi szkodami wskutek prowadzonych działań w zakresie usług księgowych. Rozporządzenie zawiera informację na temat minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczyciela.

 1. Cena usług księgowych

Oczywiście, jednym z najważniejszych czynników determinujących wybór biura rachunkowego, jest cena. Profesjonalne biuro księgowe posiada własną stronę internetową. Niejednokrotnie zdarza się, że znajduje się na niej cennik. Możemy spokojnie porównać konkurencję i ceny, które oczekują za poszczególne usługi. Nie zawsze niższa cena jest dla nas korzystna, dlatego warto rozsądnie i bez pośpiechu wybrać biuro rachunkowe przed skorzystaniem z jego usług.

 1. Opinia klientów

Bardzo często konsumenci dokonują zakupu danego produktu w oparciu o opinii na jego temat. Jest to również częste zjawisko w przypadku świadczonych usług. Pozytywne opinie są bardzo ważne. Świadczą o tym, jak dane przedsiębiorstwo obsługuje swoich klientów. Im jest ich więcej, tym pozytywniej odbieramy biuro rachunkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here