składki na ubezpieczenie społeczne
fot.pexels.com

Ubezpieczenie społeczne pozwala na zabezpieczenie swojej przyszłości, jeśli chodzi o emeryturę, ale również o zdrowie. Płacąc składki można być spokojnym jeśli chodzi o leczenie na koszt państwa, w przeciwnym razie należy liczyć się z dużymi kosztami. Wystarczy popatrzeć na to, ile kosztuje jeden dzień pobytu w szpitalu bez żadnych badań i lekarstw, by stwierdzić, że płacenie składek jest konieczne. Wśród składek ZUS należy wyróżnić chorobowe, emerytalne, rentowe, wypadkowe.

Jaka jest wysokość składek?

Obecnie bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób są liczone składki ZUS. Otóż wiele zależy od tego, czy ktoś jest uprawniony do korzystania z ulgi, czy też musi płacić pełne kwoty. Aktualne stawki podane są na stronie ZUS, dlatego w dowolnym momencie można się z nimi zapoznać. W zależności od grupy i spełnienia poszczególnych warunków, warto sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja. Dla przedsiębiorców podstawą wymiaru składek na rok 2021 jest kwota 3155,40 i to na jej podstawie wyliczana jest każda ze składek.  Mając na uwadze fakt, że dotyczy to przedsiębiorców, którzy osiągnęli w ubiegłym roku, przychód wyższy niż 120 tysięcy złotych. W praktyce będzie to oznaczało, że ubezpieczenie emerytalne wyniesie 615,93 zł, rentowe 252,43 zł, chorobowe (które jest dobrowolne) 77,31, natomiast wypadkowe 52,70 zł. Ponadto należy wziąć pod uwagę również Fundusz Pracy, na który składka wynosi 77,31 zł.

Kolejną grupą płatników są nowi przedsiębiorcy, oznacza to, że należą do niej osoby, które prowadzą własną firmę, miedzy 7 a 30 miesiącem od dnia jej rozpoczęcia.  W tym przypadku podstawa wymiaru składek będzie wynosiła 840 zł. Biorąc pod uwagę tę kwotę, z łatwością można ustalić, w jaki sposób będą się przedstawiały poszczególne składki. W przypadku składki emerytalnej będzie to 163,97 zł, rentowej 67,20 zł, chorobowej (która jest dobrowolna) 20,58 zł, natomiast wypadkowe 14,03 zł. Brakuje tutaj składki na Fundusz pracy. Ta grupa nazywa się minimalną, dlatego że przedstawione tutaj dane dotyczą minimalnych przychodów, jak i również adekwatnej wysokości składek.

W przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z tak zwanego małego ZUSu nie ma obowiązku płacenia pełnych składek. Dlatego jeśli ktoś korzysta z tego typu możliwości, może liczyć na niższe opłaty. Wystarczy sprawdzić, jakie warunki należy spełniać, by móc korzystać z opcji takiej jak mały ZUS.

składki na ubezpieczenie społeczne
fot.pexels.com

Kto nie musi płacić składek?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy muszą płacić składki. Otóż warto znać swoje prawa, ponieważ na ich podstawie można będzie przekonać się o tym, w jaki sposób uda się zaoszczędzić prowadząc firmę. Przede wszystkim przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia własnej firmy jej właściciel jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy, wypadkowej, chorobowej, rentowej i emerytalnej.  Zakładając firmę warto udać się do ZUSu, by mogli określić jakie warunki się spełnia. Wiadomo, że dla wielu młodych przedsiębiorców tego typu krok będzie sporym ułatwieniem, które sprawi, że można będzie odetchnąć z ulgą. Z czasem będzie to umożliwiało zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy w skali roku.

O czym należy pamiętać?

Prowadzenie działalności to nie tylko możliwość zarabiania na własny rachunek, ale również szereg obowiązków. Z tego właśnie powodu od samego początku należy zwrócić uwagę na to, jakie są terminy poszczególnych wpłat, by można było ich dotrzymać. Jeżeli chodzi o składki ZUS, to należy dokonywać wpłat do piątego dnia miesiąca następującego i termin ten dotyczy zarówno zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, jak i również jednostek budżetowych. Natomiast w przypadku osób fizycznych opłacających składkę, w tym również tych samozatrudnionych termin ten wynosi do dziesiątego dnia następnego miesiąca. W przypadku pozostałych płatników obowiązuje termin do piętnastego dnia następnego miesiąca. Znając te terminy, można w naprawdę krótkim czasie rozplanować sobie cały budżet, dzięki temu uda się zapanować nad swoimi wydatkami, a jednocześnie dopilnować, by wszelkie formalności zostały załatwione na czas.

W tekście znajdują się informacje z www.zus.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here