rozmowa rekrutacyjna
fot.pexels.com

Zmiana pracy wiąże się z przygotowaniem CV, dalszym jego wysyłaniem oraz umawianie się na rozmowy rekrutacyjne. Ta ostatnia rzecz jest szczególnie stresująca. W zależności od firmy, przebieg rekrutacji może odbywać się etapami. Specjaliści od rozmów kwalifikacyjnych mają często przygotowany zestaw pytań, skierowanych do kandydata.

Pytania na rozmowie o pracę – czego się spodziewać?

Nie tylko na podstawie umiejętności i kwalifikacji potencjalny przyszły pracodawca zatrudnia pracownika. Oprócz tych dwóch aspektów, istotne jest to, jak ta osoba wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruterzy sprawdzają kandydata, czy jego charakter i osobowość będą pasować do obecnego zespołu. Podczas zadawanych pytań, ważne jest, aby odpowiedzi, których udzielimy, były zgodne z naszymi przekonaniami. Prędzej czy później pracodawca zorientuje się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat nie mówił prawdy.

Czego dowiedziałeś się o naszej firmie?

Zadając takie pytanie, rekruter chce sprawdzić, czy szukałeś informacji o firmie, do której aplikujesz. Pracodawca doceni to, że zrobiłeś odpowiedni research i jesteś w stanie odpowiedzieć w kilku zdaniach czym firma się zajmuje, jakie są jej osiągnięcia lub z jakimi dotąd współpracowała. Wystarczy kilka podstawowych informacji, bez wchodzenia w szczegóły. Przyszły pracodawca dzięki temu dowie się, że zależy Tobie na stanowisku pracy.

Niektóre osoby wysyłają masowo swoje CV, nie patrząc na to, jaka jest oferta pracy. Idealny kandydat próbuje poznać cele i wartości wyznawane przez firmę. Bardzo często takie informacje możemy znaleźć na stronie internetowej lub profilu na Facebook’u.

Dlaczego zdecydowałeś się aplikować do nas?

Kolejne pytanie, po części powiązane z poprzednim. W ten sposób pracodawca chce zrozumieć, czy Twoją motywacją do pracy jest nie tylko wyższa pensja, ale i chęć związania się z firmą na dłużej. Dla obu stron ważne jest, aby chciały ze sobą współpracować na przestrzeni czasu. Proces rekrutacyjny polega na tym, aby wyłonić najlepszego kandydata, pasującego do zespołu. Jeśli związany jest z kilkoma etami, może trwać nawet 2-3 miesiące. Zatrudnienie kolejnej osoby, to bardzo istotna decyzja w firmie. Pracodawcy cenią sobie pracowników, dla których praca jest pasją i nie zmieniają jej co kilka miesięcy.

Na rozmowie kwalifikacyjnej opisz swoje umiejętności i kwalifikacje. Podkreśl to, co może przydać się przyszłemu pracodawcy i dlaczego Ty jesteś najlepszym kandydatem.

rozmowa rekrutacyjna
fot.pexels.com

Dlaczego chcesz zmienić pracodawcę?

Nie mów, że jedyną motywacją do zmiany pracy są pieniądze. Oczywiście, są one ważne, ale pracodawcy szukają osoby, które lubi swoją pracę i stale będzie się rozwijała. Opowiedz, że Twoim bodźcem do zmiany pracy jest chęć awansu ze względu na zdobyte kompetencje, a obecny pracodawca nie jest w stanie Ci tego teraz zagwarantować. Częstą odpowiedzią przy takich pytaniach jest znalezienie dodatkowej motywacji do działania i praca nad większymi projektami.

Gdzie widzisz siebie za 5-10 lat?

Jest to chyba z najbardziej popularnych pytań zadawanych na potrzeby rozmowy rekrutacyjnej. Ma to na celu sprawdzenie kandydata, czy przypadkiem nie chce się zatrudnić w firmie na krótki okres czasu, jako forma przejściowa. Przedstaw potencjalnemu przyszłemu pracodawcy swój plan rozwoju zawodowego. Jeśli chcesz zostać dobrym programistą, to podążasz ścieżką od juniora do seniora. Przedstaw argumenty, które motywują Cię do pracy, tj. chęć stałego rozwoju, osiągnięcia zawodowe, podnoszenie kwalifikacji itd.

O co pytań na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ty również możesz zadawać pytania. Pokaż, że interesujesz się przyszłym pracodawcom. Zapytaj o atmosferę w firmie, o jej przyszłe cele, o niedawne osiągnięcia, które zrealizowała lub jakie mają plany na przyszłość związane z Twoim stanowiskiem.

W międzyczasie możesz opowiadać o sobie, podkreślać swoje zalety. Nie bój się wzmianki o wadach, ale zaznacz, że nad nimi pracujesz. Opowiedz o pracy w zespole, tego czego oczekujesz po współpracy. Pracodawcy nie przepadają za biernymi kandydatami. Zdarza się, że podejmują decyzję o zatrudnieniu nawet po jednej rozmowie kwalifikacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here