Człowiek z natury jest leniwy, lecz jeśli chcemy przetrwać, musimy pracować i zarabiać pieniądze. Gdyby nie to, cały dzień spędzilibyśmy przed telewizorem lub przy innych rozrywkach, które dostarczają nam satysfakcji. Praca zdalna może w pewnym sensie zdezorganizować plan dnia i sprawić, że odkładamy zadania na później. Co zrobić, aby odzyskać chęci do pracy? Poznaj pięć sposobów, które powinieneś wcielić w życie.
Uporządkuj swój plan dnia
To na samym wstępie, co powinieneś zrobić. Obojętnie czy Twoje dzisiejsze zadania lub obowiązki zawodowe zapiszesz na kartce papieru, telefonie czy specjalnego narzędzia w komputerze. Zrób listę rzeczy ‘’do zrobienia’’, trzymaj się jej i konsekwentnie realizuj. Na sam początek wykonaj zadania, które będą zajmowały najwięcej czasu i są pilne do zrealizowania. Na koniec czasu pracy wyznacz te najmniej absorbujące. Jeśli zrobiłeś już wszystkie zaplanowane taski, zaoszczędzony czas wykorzystaj na kolejne, przeznaczone na jutro. Spraw, aby dane zadanie zajęło ci naprawdę dwie godziny, a nie cały dzień. Zobaczysz, że po jego zrobieniu, poczujesz ulgę i satysfakcję. Nawet, jeśli było to wykonane w bólach.
Rób krótkie przerwy pomiędzy zadaniami
Jest to również pewna forma motywacji. Gdy skończyłeś zadanie, zrób sobie 5-10 minut przerwy. Połóż się, zamknij oczy, ale nie sięgaj po telefon. Po prostu ‘’zresetuj’’ mózg i wycisz się przez chwilę. Dążenie do skończenia konkretnego taska sprawi, że będziesz chciał jak najszybciej przerwy, by odpocząć. Następnie usiądź do kolejnych zadań. Unikniesz dzięki temu zmęczenia po kilkugodzinnym siedzeniu przed komputerem. Jest to szczególnie ważne przy pracy zdalnej. Cały dzień spędzony w domu traktowany jest przez nasz mózg inaczej, niż w przypadku pracy w biurze. Tam, jesteśmy otoczeni innymi pracownikami i panuje większa ‘’atmosfera pracy’’. Natomiast w naszych czterech ścianach czujemy się bardziej komfortowo, a wokół nas jest więcej rozpraszaczy.
Większe wyzwania powodują pobudzenie mózgu
To w zasadzie tak, jak u sportowców. Oni ciągle nastawieni są na zwycięstwa. Obojętnie, czy przynoszą im gratyfikacje finansowe, czy otrzymanie pucharu lub medalu. Mają cel, który chcą osiągnąć. Tak samo może być z Tobą. Podnieś poprzeczkę. Ustal, gdzie chcesz być za rok i dąż do tego ciężką pracą. Przykładowo, aby więcej zarabiać wiesz, że Twój szef oczekuje konkretnych umiejętności i kwalifikacji. Zapisz się na kurs lub szkolenie i ukończ go z certyfikatem. Dzięki temu zyskać podwyżkę, ale i nabierzesz niezbędnych kompetencji, które zaowocują w przyszłości.
Negocjuj warunki swojej umowy i podwyżkę wynagrodzenia
Oczywiście, powinniśmy mieć argumenty przemawiające za tym, aby dostać w pracy podwyżkę. Niemniej jednak pieniądze są czynnikiem motywującym do dalszych działań. Działa to na nasz mózg, jak tzw. ‘’odświeżenie’’. Człowiek nie lubi wychodzić z własnej strefy komfortu. Boi się zmian, ale to właśnie one są czynnikiem motywującym. Zwiększenie naszego wynagrodzenia spowoduje, że inaczej będziemy postrzegać naszą pracę, coś co ma sens. Dzięki naszym działaniom, w przyszłości możemy otrzymać kolejną podwyżkę, a pieniądze przeznaczymy np. na wakacje i odpoczynek od pracy.
Muzyka, książki i filmy motywacyjne
Umieszczamy to zestawienie na samym końcu. Według badań różnych instytucji, słuchanie muzyki wpływa na nas pozytywnie. Wzbudza pewne emocje, które mogą wpływać na poprawę efektywności pracy. Niektórzy potrzebują do tego muzyki elektronicznej, inni klasycznej, aby się wyciszyć i skupić.
Na rynku znajdziemy również zestaw książek, których autorzy przedstawiają konkretne plany działań w zakresie swojej pracy. Możemy w nich przeczytać, że ważnym aspektem jest nieodkładanie zadań na później, nawet jak nam się bardzo nie chce. Oczywiście możesz je przeczytać i zacząć stosować się do ich rad.
Zmęczenie pracą, a być może i wypalenie zawodowe może towarzyszyć każdemu człowiekowi. Aby znaleźć chęć do pracy, musimy stawiać sobie kolejne cele i konsekwentnie je realizować. Jeśli Twoja praca nie przynosi ci satysfakcji, może powinieneś zastanowić się nad zmianą miejsca pracy lub stanowiska.