Język obcy przydaje się w życiu każdego z nas. Dzięki temu łatwiej nam się podróżuje do innych krajów, bez niepotrzebnego stresu. Umiejętność rozmów w obcym języku, to również korzyści finansowe z pracy za granicą czy przy wymagających projektach. Niezależnie od wieku, języka obcego można się nauczyć. Potrzebna jest do tego motywacja i dążenie do celu, podparte odpowiednimi narzędziami do nauki. Pomogą Ci w tym aplikacje mobilne. Poznaj kilka z nich.
Dualingo
Spędzamy obecnie więcej czasu w domu, co można wykorzystać, aby wyszlifować swoje umiejętności. Pierwszą aplikacją, którą zestawiliśmy w rankingu jest Dualingo. To bezpłatna wersja do nauki języków obcych, działająca w oparciu o system grywalizacji. Technika ta ma za zadanie motywowanie do działania i angażowanie użytkownika w rozwiązywanie problemów czy pobudzać do nauki.
Kategorie ćwiczeń w Dualingo zaczynają się od podstawowych. Z czasem uczeń może dojść do tych bardziej zaawansowanych. Odbywa się to na zasadzie odblokowywania poszczególnych kategorii. W aplikacji znajdziemy ćwiczenia obrazkowe, zapisywanie ze słuchu, tekst mówiony czy wpisanie poprawnej budowy zdania.
Dodatkowo możemy zakupić wersję PLUS, która zawiera kolejne funkcje. Na Dualingo istnieje wirtualna waluta, pozwalająca na zakup testu znajomości języka czy dodatkowe lekcje. Atutami aplikacji z pewnością jest jej obrazkowa forma i wybranie obszarów nauki, które przydadzą nam się najbardziej, np. praca, szkoła czy podróże. Lekcje są krótkie, dlatego możemy wykonać je w każdej wolnej chwili.
Quizlet
To drugie, bardzo pomocne narzędzie. Quizlet, to aplikacja do tworzenia fiszek w postaci słówek. Pozwoli to na szybsze opanowanie materiału. Aplikacja ma już ponad 50 milionów użytkowników. Każdą przygotowaną fiszkę możesz odsłuchać. Usłyszysz słówko wypowiedziane przez profesjonalnego lektora. To narządzie szczególnie przyda się nauczycielom i korepetytorom. Omawiane na lekcji słówka mogą dodać do konta swojego ucznia, który dzięki temu nie zapomni o czym była dzisiejsza lekcja. Dodatkowo, użytkownicy mogą korzystać z innych udostępnionych materiałów umieszczonych na Quizlet.
Nauczyciel może umieszczać w Quizlet pliki audio, testy czy fiszki, a uczeń odtworzy jest na swojej darmowej aplikacji w drodze do szkoły. Nauka języka stanie się jeszcze prostsza i szybsza.

Memrise
Aplikacja istnieje na rynku już dość długo. W 2016 roku została wybrana najlepszą aplikacją w kategorii Samodoskonalenia. Jest ona oparta na technice ułatwiającej szybsze zapamiętywanie. Poznawanie nowych zwrotów, odświeżenie tych już znanych czy nauka kolejnych list. To tylko niektóre funkcje, które znajdziesz w aplikacji Memrise.
Narzędzie dostępne jest za darmo. Znajdziesz w nim kursu do nauki wielu języków obcych. Mechanizm działania aplikacji jest podobny do poprzednich przedstawionych aplikacji np. Dualingo. Za poprawne wykonanie zadania otrzymujemy punkty, które przekładają się na przejście do wyższego poziomu. Do aplikacji możemy zalogować się za pomocą Facebook’a.
Busuu
To ostatnia aplikacja w naszym zestawieniu. Busuu kładzie większy nacisk na interakcję między użytkownikami, którzy nawzajem pomagają sobie robić postępy w nauce. Jej zaletą jest nauka praktycznych słówek, najbardziej przydatnych w życiu codziennym, np. jak zapytać o drogę, zakupy w sklepie czy zamówić posiłek w restauracji. Każde ukończenie poziomu potwierdza ukończenie certyfikatem, co przyda się osobom chcących umieścić informacje o językach w swoim CV.
W bazie dostępnych jest 12 języków, zaczynając na angielskim, a kończąc na chińskim. Aplikacja umożliwia kontakt z profesjonalnymi native speakerami, którzy sprawdzą nasze prace i postępy, dzięki temu poprawimy nasze umiejętności gramatyczne.
To najbardziej popularne aplikacje. Istnieje ich znacznie więcej, dlatego możesz swobodnie testować i wybrać tą, która najbardziej będzie Tobie odpowiadała. Nie ma określonego wieku na naukę. Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, ważne jest, aby ćwiczyć systematycznie i próbować rozmawiać, nawet popełniając błędy.