Pożyczka gotówkowa

Określenia „pożyczka gotówkowa” i „kredyt gotówkowy” są przez nas bardzo często stosowane zamiennie. Tymczasem między tymi dwoma pojęciami są istotne różnice, które mają duże znaczenie, jeśli chodzi o dostęp do dodatkowych środków pieniężnych.

Podstawowe różnice między kredytem, a pożyczką gotówkową

Po pierwsze, istotną kwestią jest podstawa prawna udzielenia kredytu oraz pożyczki. Ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny, regulowana jest pożyczka a kredyt gotówkowy – ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 – Prawo bankowe. Ma to wpływ na to, kto może udzielić kredytu, a kto dać pożyczkę. Podmiotem udzielającym kredyt jest bowiem bank, a pożyczki może udzielić każda osoba prawna lub fizyczna. Najczęściej jest to jednak zajmująca się tym w profesjonalny sposób instytucja finansowa (jak kasa oszczędnościowo-kredytowa). Umowa o kredyt musi być sporządzona na piśmie, z kolei pożyczkowa tylko wtedy, gdy jej wartość jest wyższa niż 1000 złotych. Kolejna różnica dotyczy celu zawarcia umowy kredytowej lub pożyczkowej. W przypadku kredytu taki cel musi być ściśle określony. Jeśli okaże się bowiem, że wydaliśmy pieniądze z naszego kredytu niezgodnie z ustalonym celem, bank może żądać od nas zwrotu całego zobowiązania. Konieczności określania celu zawarcia umowy nie ma, gdy chodzi z kolei o pożyczkę. Możemy ją spożytkować w dowolny sposób. Osobną kwestią są koszty kredytu i pożyczki.

Kredyt a pożyczka – koszty

Każda z umów kredytowych jest odpłatna, co wiąże się z tym, że jako klienci musimy zawsze zapłacić określoną na początku sumę bankowi w zamian za udzielenie zobowiązania kredytowego. Wśród szeregu opłat w grę wchodzi oprocentowanie kredytu gotówkowego lub pożyczki w formie odsetek kredytowych, znajdziemy także prowizję za przystąpienie do kredytu (a więc jego udzielenie), opłaty za spłaty kredytu czy też za ustanowienie zabezpieczenia spłaty, np. w formie wykupienia ubezpieczenia. Umowa pożyczki bardzo często jest także odpłatna i obejmuje szereg wyżej wymienionych składników, ale nie jest to zasadą, czego przykładem jest darmowa pożyczka gotówkowa. Taka pożyczka  jest także korzystnym rozwiązaniem przy braku stałych dochodów. Jest to zatem pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń.

Kredyt, a pożyczka gotówkowa – podobieństwa

Pomimo kilku istotnych różnic większość pożyczek i kredytów wykazuje wobec siebie wiele podobieństw. Bardzo często pożyczki mają bowiem cechy kredytu konsumenckiego, który zwykle ma jednak bardziej sformalizowany kształt i zawiera różnego rodzaju warunki dla obu stron umowy. Co równie istotne pożyczka gotówkowa i kredyt gotówkowy związane są z zaciągnięciem pewnego zobowiązania, mogą być odpłatne i spłacane w ratach. Ich cechą wspólną jest ponadto maksymalna wysokość oprocentowania określona przez Narodowy Bank Polski, a uzależniona od obowiązujących aktualnie stóp procentowych. Jeśli chodzi o pożyczki i kredyty gotówkowe, możemy liczyć ponadto na pomoc doświadczonych doradców, którzy wesprą nas w wyborze odpowiedniego rozwiązania, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację rynkową i nasze możliwości finansowe. Przykładem pożyczki gotówkowej wykazującej wiele podobieństw do klasycznego kredytu gotówkowego jest ta oferowana przez uznany na polskim rynku podmiot, którym jest Kasa Stefczyka (RRSO Pożyczki Gotówkowej 27,94%). W jej ramach możemy liczyć na szeroki zakres kwot do pożyczenia i elastyczny okres kredytowania, bez względu na cel, przy możliwości ustalenia daty spłaty pierwszej raty nawet za 60 dni. Dzięki temu nie musimy od razu rozpoczynać spłaty naszego zobowiązania, co pozwala na osiągnięcie większej płynności finansowej. Po wybraniu kwoty kredytowania i liczby rat, Kasa Stefczyka na formularzu online określa szacunkowe koszty kredytowania, obejmujące, tak jak w przypadku banków, prowizję oraz odsetki. Wniosek o Pożyczkę Gotówkową oferowaną przez Kasę Stefczyka możemy złożyć bez wychodzenia z domu, a wstępną informację kredytową możemy otrzymać  bardzo szybko, bo już nawet w ciągu 15 minut. Jeśli jesteśmy już członkiem Kasy Stefczyka i mamy tutaj konto oraz podany adres e-mailowy, nie musimy odwiedzać oddziału w celu podpisania dokumentów, a środki mogą zostać uruchomione nawet już w tym samym dniu roboczym.

Źródła:

[1] https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-a-pozyczka-czym-roznia-sie-te-rozwiazania/, Data dostępu: [12.03.2022 r.]

[2] https://www.totalmoney.pl/artykuly/102827,kredyty-gotowkowe,kredyt-a-pozyczka—czym-sie-rozni-kredyt-od-pozyczki,1,1, Data dostępu: [12.03.2022 r.]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here