PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych – tak zwany PIT, to podatek bezpośredni. W takim przypadku opodatkowana jest osoba fizyczna, uzyskująca przychody. Podatek jest pobierany zarówno od polskich rezydentów, jak i nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej. W pierwszym przypadku podatek pobierany jest od całości przychodów, w drugim zaś tylko w tej części, której przychody uzyskane były na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W ogłoszonym Nowym Polskim Ładzie kwota wolna od podatku w 2022 roku została podwyższona. Zarabiając rocznie nie więcej niż 30 tysięcy złotych, będąc naliczanym skalą podatkową, nie zapłacimy podatku. Jedynie będziemy zmuszeni zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Informacje o usłudze Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT zaczęła funkcjonować 5 lutego 2022 roku. Dzięki temu nie musimy już przepisywać ręcznie informacji z PIT do PIT 37 i 38. Twój e-PIT został wstępnie wypełniony przez Ministerstwo Finansów. Warto jednak pamiętać, że w obowiązku mamy wskazanie w PIT wszystkich źródeł przychodów. Dostęp do tej usługi jest możliwy tylko i wyłącznie poprzez e-Urząd Skarbowy. Zalogować się tam możemy na kilka sposobów, takich jak:

– profil zaufany
– e-Dowód
– bankowość elektroniczna
– aplikacja mObywatel.

kwota wolna od podatku

Usługa PIT online to możliwość złożenia deklaracji podatkowej przez internet. Rozpoczynając rozliczanie PITu podajemy swoje dane. Program będzie samodzielnie umieszczał je w odpowiednich rubrykach. Jednocześnie sprawdzi poprawność, a następnie wykona wszystkie obliczenia. Kiedy zeznanie podatkowe jest już gotowe, następuje wysłanie go do urzędu skarbowego trybem online za sprawą jednego kliknięcia. UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które otrzymamy w następstwie tych działań. Musimy pamiętać, że termin składania PIT 37 za rok 2021 mija 30 kwietnia 2022 roku. Zupełnie bez znaczenia czy dostarczymy je bezpośrednio do Urzędu Skarbowego czy przez internet. Zaletą PITu online jest to, że możemy go wysłać nawet po zamknięciu urzędów stacjonarnych lub poczty. Najważniejsze aby zrobić to do godziny 23:59 w celu otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Usługa PIT online posiada wiele zalet. Jak widać nawet spóźnialscy mogą się uratować w ostatnim dniu składania deklaracji i to w sytuacji zamkniętych placówek. Jest to wygodna metoda, a zarazem bardzo praktyczna. System bardzo nam pomaga w prawidłowym złożeniu deklaracji. Dobrą informacja jest także podwyższona kwota wolna od podatku w 2022 roku do 30 tysięcy złotych, gdzie pozostaje nam tylko opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here