cele zawodowe
fot.pexels.com

Własne cele zawodowe powinien wyznaczyć sobie każdy pracownik, niezależnie od tego w jakiej branży jest zatrudniony. W niektórych przypadkach rozwój zawodowy pracownika w firmie, jest wspólnie ustalany z szefem. Zdrowe podejście do stałego kształcenia i zdobywania nowych kompetencji, będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Pozwoli to na możliwość awansu, co może skutkować wyższymi zarobkami. Sprawdź, jak ustalić swoje cele zawodowe.

Cel zawodowy – czym właściwie jest?

Każdy człowiek posiada swój plan na życie. Jest on zarówno związany ze sferą prywatną, jak i zawodową. Określenie własnych celów w pracy pozwoli na szybsze osiągnięcie założonego sukcesu i dążenie do spełnienia zawodowego. Gdy pracownik wyznaczy sobie konkretne cele zawodowe np. awans w ciągu 2-3 lat lub zdobycie konkretnych kwalifikacji, będzie starał się do nich dążyć. Dla pracodawcy to sygnał, to zatrudniona osoba w firmie jest ambitna, chętna do ciągłego rozwoju, która posiada sprecyzowaną wizję swojej przyszłości. Taka osoba jest bardzo pożądana na rynku pracy, ponieważ w przyszłości może przynieść to firmie wymierne korzyści.

Ucz się i dokształcaj

Rozwój pracownika powinien się odbywać niezależnie od wieku. Kursy, szkolenia, pochłanianie kolejnych książek. To tylko nieliczne przykłady, gdzie możesz zaczerpnąć dawki nowej wiedzy. Ma to również związek z motywacją do pracy. Podnoś swoje umiejętności, ustal ramy czasowe na ich opanowanie. Jedną z przyczyn stagnacji może być wypalenie zawodowe.

W dzisiejszych czasach mamy szerszy dostęp do wiedzy oraz nowych informacji dzięki cyfryzacji. W internecie znajdziesz sporo wartościowych blogów czy artykułów, które mogą pogłębią Twoją obeznanie w danym temacie, zupełnie za darmo. To również ważny aspekt dla pracodawcy. Dzięki temu będzie wiedział, że jesteś osobą, która nie boi się podnosić swoich kwalifikacji i chętna jest do nowych wyzwań. Niejednokrotnie zdarza się tak, że osoba pracująca w danej firmie zmieniła stanowisko w celu rozwoju zawodowego.

rozwój zawodowy
fot.pexels.com

Inne przykłady uzupełniania wiedzy

Wśród dostępnych narzędzi do zdobywania umiejętności lub poszerzania kompetencji, możemy wyróżnić E-booki. W ostatnich miesiącach, w związku z pandemią, powstało ich bardzo dużo. Ma to związek z tym, że większość czasu spędzamy w domu. Firmy zdecydowały się bardziej zaangażować w tego typu przedsięwzięcia, wiedząc, że będzie to również dobra promocji. W internecie znajdziesz wiele dostępnych E-booków za darmo.

Książki, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, także przeżywają prawdziwy boom. W okresie kwarantanny Polacy zaczęli masowo zakupywać książki. Niektóre platformy odnotowały nawet 100 % wzrost aktywności w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Podróżujesz samochodem lub poruszasz się komunikacją miejską? Zainstaluj w swoim telefonie aplikację do odtwarzania podcastów. Znajdziesz w niej sporo ciekawych autorów, którzy dzielą się swoją wiedzą z użytkownikami. W ten sposób podszkolisz swoje umiejętności językowe, biznesowe czy z zakresu ćwiczeń na siłowni.

Do czego dążysz w pracy?

Podsumowując. Zastanów się, gdzie widzisz siebie za dwa, trzy lub pięć lat. Wyznaczenie odpowiednich celów zawodowych pozwoli uporządkować Twoją pracę. Skupisz się na ich codziennej realizacji. Być może nauka nowego języka obcego sprawi, że dostaniesz posadę w innym dziale i będzie wiązało się to z wyższym wynagrodzeniem. W momencie, gdy zdobędziesz nowe kwalifikacje, nabierzesz doświadczenia, praca w obecnej firmie nie będzie już dla Ciebie satysfakcjonująca. Konieczne wtedy będą nowe bodźce i wyzwania w nowym miejscu pracy.

Aby stale się rozwijać, człowiek musi wyjść z własnej strefy komfortu i nie bać podejmować się trudnych decyzji zawodowych. To od Ciebie zależy, jaką przyszłość sobie zapewnisz.

Warto własne cele zawodowe umieścić w CV, które dostarczasz aplikując na dane stanowisko. Pracownik, który ma szerszy pogląd i plany na rozwój swojej kariery będzie starał się ciągle dążyć do ich zrealizowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here