wypalenie zawodowe
fot.pexels.com

Wypalenie zawodowe może objawić się u każdego pracownika. Pierwsze objawy możemy zaobserwować w przypadku, gdy nasza praca nie daje nam satysfakcji, a każde obowiązki wykonujemy niechętnie i nie jak dawniej. Powoduje to nasze wyczerpanie fizyczne, a co gorsza również psychiczne. Wypalenie emocjonalne dotyka najczęściej zawody, które mają bliski kontakt z ludźmi. Jak radzić sobie z brakiem motywacji do pracy?

Wypalenie zawodowe – definicja pojęcia

Jest to wyczerpanie organizmu, poprzedzone długotrwałym stresem związanych z obowiązkami zawodowymi. Sama praca przestaje dawać satysfakcję, a pracownik zaprzestaje rozwodu zawodowego oraz czuje się fizycznie wyczerpany i przepracowany. Dodatkowym symptomem jest niechęć do wykonywanego zawodu, mimo iż na początku swojej drogi sprawiało mu to przyjemność.

Jest to zjawisko powszechne, występujące coraz częściej. Spowodowane zmianami, które narodziły się w cywilizacji. Ciągła presja i wzrastające potrzeba spełnienia zawodowego, powoduje narastające problemy. Wypalenie zawodowe może przyjść nagle, niezależnie od etapu kariery. Dotyka przeważnie nauczycieli, lekarzy, pielęgniarki, jak również dziennikarzy czy kierowców. Stała, monotonna praca dodatkowo potęguje wystąpienie wypalenia zawodowego.

Objawy wypalenia zawodowego

Przejawy objawów wypalenia zawodowego nie należy lekceważyć. Uciążliwy stres, praca nie dająca satysfakcji czy częste spięcia i frustracje w pracy, to najczęstsze z nich. Jeśli czujesz, że obecne obowiązki przychodzą ci z trudem i w niedzielny wieczór myśl o poniedziałku powoduje u Ciebie dreszcze – mogą to być pierwsze symptomy wypalenia zawodowego.

Zmęczenie może powodować, że nie mamy ochoty rozwijać się zawodowo, odczuwamy uczucie bezsilności. Dalsze konsekwencje mogą być bardziej rozległe. Taki pracownik może nawet nabawić się chorób takich jak nerwica czy depresja.

Przyczynami wypalenia zawodowego mogą być następujące czynniki:

  • Niskie wynagrodzenie,
  • Niskie poczucie własnej wartości,
  • Zbyt dużo obowiązków,
  • Brak osiągnięć w pracy,
  • Długotrwały stres, konflikty z pracownikami, mobbing,
  • Brak rozwoju zawodowego, stagnacja.
wypalenie zawodowe
fot.pexels.com

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Przede wszystkim zastosuj się do kilku przygotowanych rad, które pomogą zwalczyć Ci wypalenie zawodowe. Warto zacząć działać już w pierwszej fazie pojawienia się objawów. Z czasem konsekwencje mogą być poważniejsze, a powrót do normalnego trybu życia zajmie Tobie większą ilość czasu. Poznaj tipy, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym:

Odpoczynek

To chyba pierwsza czynność, którą powinieneś wykonać. Nawet kilkudniowy odpoczynek od pracy może zdziałać cuda. Wypad nad morze czy w góry to doskonała forma odreagowania. Wybierz się na wycieczkę z bliską osobą lub nawet samemu. Nie włączaj komputera i nie korzystaj ze służbowego telefonu. Reset jest tutaj adekwatnym pojęciem. Zobaczysz, że wyjdzie to Tobie na dobre.

Porozmawiaj z bliskimi

Nic tak nie pomaga, jak rozmowa z bliską osobą. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z problemem samemu, zwierz się najlepszemu przyjacielowi lub partnerce. Może wspólnie znajdziecie rozwiązanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest grupa wsparcia, która ma taki sam problem z wypaleniem zawodowym. Być może w Twoim środowisku jest więcej takich osób.

Rozwijaj się i dokształcaj

Potrzebujesz nowych bodźców, dlatego możesz zacząć rozwijać się w tym trudnym czasie w domu. Kup książki, kursy czy szkolenia online. Może nauka dodatkowego języka obcego? Znajdź inną pasję, która pochłonie Twój wolny czas i sprawi Ci satysfakcję. Świetnym sposobem może być kurs gotowania lub samodzielna nauka.

Cele zawodowe

Zaplanuj działania związane z Twoim rozwojem zawodowym. Ustal cele, które chcesz osiągnąć. Porozmawiaj z szefem na temat Twojego rozwoju i wspólnie ustalcie kroki. Być może, gdy zdobędziesz nowe kwalifikacje, szef zaproponuje Ci podwyżkę. Gratyfikacje finansowe mogą być Twoją motywacją do działania.

Przede wszystkim nie lekceważ objawów wypalenia zawodowego. Musisz sam wiedzieć, kiedy potrzebny jest Tobie odpoczynek. Szybko zidentyfikowane objawy spowodują, że zapobiegniesz późniejszych konsekwencjom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here