praca w domu
fot.pexels.com

Praca w domu wymaga od pracownika samodyscypliny, organizacji i skupienia. Szczególnie, gdy w naszych czterech ścianach są z nami inni domownicy. Efektywność pracy zależy od tego, w jaki sposób poukładamy wszystkie procesy. Co zrobić, aby przez osiem godzin wykonać tyle zadań, ile na co dzień robimy w biurze?

Ergonomia miejsca pracy – co to jest?

Zapewne wielu z Was zna pojęcie ergonomicznego pojęcia pracy. Dla tych, co nie wiedzą, przedstawiamy definicję: Jest to zapewnienie warunków pracy, dostosowanych do możliwości psychofizycznych pracownika. Wiąże się to z art. 15 Kodeksu pracy, odnoszący się do bezpiecznych warunków pracy, które powinien zapewnić pracodawca.

Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż wpływa to na jakość wykonywanych obowiązków. Praca umysłowa, wykonywana w pozycji siedzącej, z biegiem czasu może źle wpłynąć na organizm i postawę ciała pracownika. Wielogodzinne siedzenie przed komputerem, garbienie, wpatrywanie w monitor. Na to najczęściej narażony jest pracownik za biurkiem. Dlatego ergonomia pracy pozwala zachować osobie wykonującej taką pracę zdrowie i lepszą kondycję.

Oczywiście, pracodawca zmuszony jest przygotować odpowiednie stanowisko w miejscu pracy. A co w przypadku naszej pracy w domu? Nie jest to łatwe, ale całkowicie wykonalne. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zapewnić sobie komfort i wykonywanie obowiązków wobec pracodawcy.

Po pierwsze – wygodne krzesło i dopasowane biurko

Aby nie nabawić się bólu kręgosłupa, mięśni czy karku potrzebne nam jest dobrze dopasowane krzesło. Ergonomiczny fotel jest to przedmiot obowiązkowy podczas pracy zdalnej. Zdrowa postawa siedząca może zostać zachowana pod kilkoma warunkami:

  • Mechanizm regulacji oparcia. Pozwoli to na dostosowanie siedziska, kąta odchylenia oparcia czy regulację podłokietników, który będzie dla nas odpowiedni. Pracownik, który spędza kilka godzin w jednej pozycji przed komputerem jest na to szczególnie narażony,
  • Jakość wykonanych komponentów. Nasz fotel powinien być trwały i wydajny. Nie zawsze krzesło, na które wydaliśmy kilkadziesiąt złoty to dobry pomysł. Lepiej zainwestować większą sumę i posiadać przedmiot, który wystarczy na ładnych parę lat. Na rynku dostępne są krzesła kubełkowe, ergonomiczne, gamingowe czy aktywne.
  • Im nowszy, tym lepszy. Ma to związek z naszym wzrokiem. Zaczynając od kwestii technicznych, zwróćmy uwagę na rozdzielczość, przekątną ekranu i rodzaj matrycy. W przypadku naszej postawy, ważne jest, aby nie być zmuszonym schylać głowy, przekręcać lub jej unosić ku górze. Kąt widzenia powinien wynosić pomiędzy 15° a 20°.

Po drugie. Porządek wokół siebie

Zadbajmy o to, aby nasze stanowisko pracy było czyste i schludne. Na biurku powinien panować porządek. Jeśli znajduje się na nim za dużo przedmiotów, może to wpływać na jakość naszej pracy i powodować rozproszenie. Zadbaj o segregację dokumentów, a jeśli Twój kubek kawy jest już pusty, zanieść go do kuchni. Na Twoim biurku powinny znajdować się tylko narzędzia niezbędne do pracy.

ergonomiczne stanowisko pracy
fot.pexels.com

Po trzecie. Organizacja zadań

Czas pandemii sprawił, że całe rodziny pracują, uczą się czy spożywają posiłki tylko w domu. Może to powodować dodatkowe rozkojarzenie. Ważne jest, aby codziennie rano przygotować sobie listę zadań do zrobienia. Jeśli odhaczysz wszystkie obowiązki zrobione dzisiejszego dnia, Twoja praca stanie się przyjemniejsza. Nie spowoduje to niepotrzebnych zaległości i siedzenia po godzinach. Świetnym pomysłem są narzędzia do pracy zdalnej. Alternatywą dla nich mogą być karteczki przylepne. Możemy je umieszczać na monitorze czy biurku, aby były cały czas na widoku.

Po czwarte. Oświetlenie miejsca pracy

Zadbajmy o to, aby nasz wzrok się nie męczył. Pozwoli to na pełne skupienie, co przełoży się na jakoś wykonywanej pracy. Najlepsze jest światło neutralne o barwie zbliżonej do naturalnego światła. Powinno ono wynosić ok 4000 K. Dzięki temu nie pogorszy stanu naszych oczu i nie będzie powodować zmęczenia. Dodatkowym rozwiązaniem byłoby umieszczeni odpowiedniej lamki, która znajdzie swoje miejsce na biurku.

Pracownik, który zastosuje się do tych porad ułatwi sobie funkcjonowanie i pracę zdalną w domu. To, jak ją sobie zorganizuje, zależy tylko od niego. Wtedy wykonywanie obowiązków służbowych stanie się przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here