nauka języków obcych
fot.pexels.com

Od zawsze znajomość języka obcego lub nawet kilku było bardzo pożądane na rynku pracy. W firmie, taki pracownik, może liczyć na lepsze stanowiska, pracując z klientami zagranicznymi. Drugą sprawą jest możliwość pracy jako korepetytor, tłumacz lub nauczyciel języka obcego. Oczywiście, wynagrodzenie w każdym z tych zawodów różni się od siebie. O ile istnieją osoby, którym sama nauka przychodzi łatwo, to pewna grupa osób ma z tym problem. Jak skutecznie opanować język obcy?

Po pierwsze. Dużo słówek

Przyswajaj dużo nowych słów. Na sam początek nie musisz mówić płynnie. Wystarczy, że użyjesz najważniejsze słowa, a Twój rozmówca zrozumie, co do niego mówisz lub piszesz. Przykładem mogą być obcokrajowcy, przebywający w naszym kraju. Bardzo często zdarza się tak, że nie odmieniają przez przypadki danego słowa, ale podczas rozmowy i tak rozumiesz, jaki kontekst ma zdanie, które wypowiedział.

W internecie znajdziesz gotowe strony internetowe, które mają pogrupowane konkretne kategorie. Dzięki temu przyswoisz te słówka, które są Tobie najbardziej potrzebne. Dobrym rozwiązaniem jest zakup książek z ilustracjami. Jeśli jesteś wzrokowcem, z pewnością taka forma przyswajania nauki będzie dla Ciebie odpowiednia. Zapisane słówka na kartce samoprzylepnej możesz umieszczać w widocznych miejscach lub przedmiotach opisanych na karteczce.

Po drugie. Nie bój się rozmawiać

Wszyscy nauczyciele języka obcego zgodnie potwierdzają – próbuj prowadzić konwersacje. Jest to najlepsza metoda opanowania konkretnych zdań. Z czasem wejdzie to Tobie w nawyk i nie będziesz w ogóle zwracać uwagi na popełnione błędy. Im więcej rozmawiasz, tym lepiej dla Ciebie. Największe gafy językowe popełnia każdy, kto próbuje mówić w obcym języku. Praktyka czyni mistrza. Czy każdy potrafi prowadzić samochód lub grać na instrumencie bez nauki? Nie. Każdy z nas zdobywał konkretne umiejętności poprzez praktykowanie danej rzeczy.

Po trzecie. Czytaj, słuchaj i… oglądaj seriale

To kolejna porada dla osób chcących opanować język obcy. Świetnym przykładem do nauki są książki, czasopisma czy seriale na portalach streamingowych. Włącz sobie któryś z nich, najlepiej taki, przedstawiający życie codzienne bohaterów. Używają oni języka i wskazują konkretne sytuacje przydarzające się każdemu człowiekowi. Użyj opcji wyświetlania napisów i pochłaniaj je jak najwięcej. Naukowe badania dowodzą, że jest o skuteczna nauka języka obcego. Jeśli czegoś nie wiesz, zatrzymaj serial i poszukaj danego słowa w internecie lub słowniku. Pierwsze efekty zobaczysz bardzo szybko.

nauka języków obcych
fot.pexels.com

Po czwarte. Systematyczność

Nie przerywaj nauki. Rób to codziennie, jeśli chcesz, aby efekty przyszły szybciej. Wyznacz sobie 15-20 słówek na dzień, które chciałbyś opanować. Stoisz w korku prowadząc samochód? Skorzystaj ze Spotify i włącz podcast na temat języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Na tej platformie znajdziesz sporo osób, które nagrywają odcinki z języków obcych. Trzydzieści minut nauki w drodze do pracy lub z powrotem poprawi Twoje umiejętności językowe. Na smartfona możesz zainstalować aplikację ze słówkami, które możesz powtarzać. Zdobywasz dzięki temu kolejne poziomy i motywuje Cię ona do osiągania celów i lepszych wyników.

Po piąte. Nie przejmuj się gramatyką

Opanowanie gramatyki jest ciężkie i zajmuje sporo czasu. Dla osób, które mają z tym problemy, polecana jest nauka konkretnych słówek lub zdań. Jeśli wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje, ciekawą dla Ciebie propozycją będą gotowe książki z rozmówkami. Potrzebujesz podstawowej wiedzy, m.in. Jak dojdę do… albo Która jest godzina? Zabierz ze sobą książkę i nie bój się zajrzeć do niej przy rozmowie z obcokrajowcem. To również dodatkowa forma nauki.

Alternatywą dla słowniczka będzie Twój telefon i popularne aplikacje lub strony, gdzie wypisujesz konkretne zdania, a one tłumaczą je na język naszego rozmówcy. Technologia jest dzisiaj tak zaawansowana, że bez problemu wyjaśnisz z czym masz problem i zapytasz o konkretne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here