internetowe biuro rachunkowe
fot.pexels.com

Księgowość to istotny element funkcjonowania przedsiębiorstwa. To tutaj prowadzi się księgi rachunkowe, przechowuje faktury czy współpracuje z urzędem skarbowym i innymi instytucjami. To tylko niektóre zadania działu księgowości w firmie lub zewnętrznego biura rachunkowego. Przedsiębiorcy dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to ta, gdzie istnieje w firmie dział księgowości. Z kolei do drugiej grupy należą ci, co mają podpisaną umowę z biurem rachunkowym na wykonywanie konkretnych usług. Na popularności zyskuje księgowość online. Czym w zasadzie jest internetowe biuro rachunkowe? Jakie korzyści zyskamy korzystając z takiego rozwiązania?

Czy można samodzielnie prowadzić księgowość?

Każdy przedsiębiorca musi ewidencjonować operacje gospodarcze w obrębie swojej firmy. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. Ma to oczywiście swoje zalety, ale również wady.

Spośród korzyści, jaka płynie z księgowości wykonywanej samodzielnie przez przedsiębiorcę jest redukcja kosztów prowadzonej działalności. W ten sposób oszczędzamy na podpisaniu umowy z biurem rachunkowym lub zatrudnieniem księgowego na pełny etat. Pozwoli to na przeznaczenie środków na rozwój działalności. I to w zasadzie jedyny pozytyw wynikający z samodzielnego prowadzenia księgowości.

Wad znajdziemy więcej. Sprawy księgowe niekiedy wymagają pełnego skupienia i zaangażowania w ciągu dnia. Jednak z natłoku zadań, przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić, aby siedzieć nad dokumentami i wypełniać rubryki w papierach firmowych. Osoba ta musi posiadać stosowną wiedzę z zasad prowadzenia rachunkowości i księgowości, nie wystarczy pobieżna wiedza w tym temacie.

Kolejnym ważnym elementem, które należy wziąć pod uwagę jest zakup oprogramowania księgowego. Program ten umożliwi przedsiębiorcy prowadzenie księgowości w sposób profesjonalny. Na rynku istnieją łatwe w obsłudze programy, które możemy wykorzystać. Najpotrzebniejszymi funkcjami, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, to rejestry VAT, ewidencje wyposażenia, ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych oraz prawnych, ewidencje przebiegu pojazdu.

Ostatnią wadą, którą należy wymienić jest obowiązek oprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, opłacanie składek ZUS, składanie deklaracji VAT (w tym odprowadzanie kwoty podatku do stosownego urzędu skarbowego) czy pilnowanie dokumentów zawierających księgi przychodów i rozchodów.

Z pewnością taki sposób prowadzenia działalności może być na początku polecany nowym przedsiębiorcom, którzy dopiero co założyli własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Z czasem, gdy firma zatrudni nowych pracowników i będzie się rozrastać, prowadzenie samodzielne księgowości może stać się kłopotliwe.

Biuro rachunkowe online – czy warto z niego korzystać?

internetowe biuro rachunkowe
fot.pexels.com

Księgowość przez internet zyskuje wśród przedsiębiorców na popularności. Rozwój technologii, a zarazem szersza dostępność internetu, spowodowała zapotrzebowanie na takie typu usługi. Rosnąca liczba działalności gospodarczych potrzebuje również profesjonalnej obsługi księgowej. Stacjonarne biuro rachunkowe wymaga wizyty w lokalu przynajmniej raz w miesiącu. Inaczej to wygląda z biurem księgowym online. Tutaj wszystko odbywa się za pomocą łącza internetowego.

Z pewnością jest to wygodna forma księgowości dla przedsiębiorcy. Płacąc za stosowny pakiet, na bieżąco wysyła dokumenty księgowe nawet za pomocą specjalnej aplikacji. Jest to spore ułatwienie i oszczędność czasu. Wszystkich operacji dokonujemy nie wychodząc z domu. Korzyści w zarządzaniu firmową dokumentacją jest wiele. Obieg dokumentów firmowych między firmą a biurem rachunkowym online jest płynny i znacznie szybszy.

Księgowość online skierowana jest do mikro oraz małych przedsiębiorstw. Jest ona dostępna całodobowo, dzięki temu możemy dokonać rozliczeń kiedy jest to dla nas wygodne. W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności można w każdej chwili skontaktować się mailowo lub za pomocą specjalnego czatu z doradcą podatkowym, który udzieli niezbędnych informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here