bitcoin
fot.pexels.com

Jej rozkwit nastąpił na przełomie 5-6 ostatnich lat. W internecie sporo można znaleźć osób, które zostały milionerami, obracając kryptowalutą. Internetowy twór, który zawładnął elektronicznymi transakcjami. Poznaj historię powstania bitcoina i wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest internetowa waluta.

Bitcoin i jego historia

Kryptowaluta została wprowadzona w 2009 roku przez autora pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Potocznie nazywana jest złotem internetu. Jest ona niezależna od banku i nie posiada centralnej instytucji emisyjnej. Można je używać do finansowania transakcji elektronicznych w szybki i bezpieczny sposób.

Obecnie bitcoin traktowany jest jako forma inwestycji. Większość firm i konsumentów nie przyjmuje jej jako formę płatności za transakcję, z racji tego, że jego wartość jest zbyt zmienna. Oprogramowanie, które obsługuje bitcoiny – Bitcoine Core – zostało poprane w ilość 5,5 mln razy w latach 2009 – 2020.

Fenomen bitcoina polega na tym, że jest dostępna wszędzie tam, gdzie jest internet. Walutę można wysłać w dowolne miejsce na świecie bez pośredników w postaci banku i ograniczeń technologicznych. Waluta bitcoina opiera się na transakcji kwot pomiędzy rachunkami za pomocą kryptografii klucza publicznego. Transakcje te przechowywane są w rozproszonej bazie danych.

kryptowaluta
fot.pexels.com

Czy każdy może posiadać bitcoiny?

Do wydobywania bitcoinów potrzebny jest komputer, a zarazem wielka moc obliczeniowa, którą można uzyskać za pomocą potężnych serwerów. Sama inwestycja w wydobycie kilku bitcoinów może okazać się kosztownym wydatkiem. Dlatego istotne jest posiadanie sporej ilości wolnej gotówki, którą możemy zainwestować w wydobycie internetowej waluty.

Sama waluta działa dzięki sieci peer-to-peer, tj. każdy użytkownik posiada te same uprawnienia. Wszystkie transakcje bitcoinowe, które zostały zrealizowane zapisywane są w tzw. blockchain. Jest to łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji na temat transakcji bitcoina. Zostają one ułożone w następujących po sobie blokach. Zadaniem blockchain jest zbiór wszystkich transakcji w cyfrowej postaci, które rozporoszone są po sieci.

Ciekawostką jest, że w 2015 roku podejrzewano australijskiego przedsiębiorcę z dziedziny IT, Creig’a Steven’a Wright’a, jako stwórcę bitcoina. Sam biznesmen przyznał się do tego i przedstawił dowody potwierdzające o tym, że jest on pomysłodawcą wirtualnej waluty, jednakże społeczeństwo uznało, że jest to kłamstwo.

Co to jest koparka kryptowalut?

Jest to komputer lub karta graficzna, które służą do wydobywania kryptowaluty. Aby mogły one poprawnie działać, wymagają instalacji specjalnego oprogramowania. Jak już zostało wspomniane w artykule, do ‘’kopania’’ waluty internetowej potrzebne są odpowiednio silny sprzęt, który dodatkowo może być wyposażony w specjalne urządzenia podłączane do komputera np. Antminer, które zwiększa moc kart graficznych. W tym procesie wykonywanie są skomplikowane obliczenia matematyczne. Z racji posiadania dużej ilości kombinacji, takie obliczenia są dla człowieka nieosiągalne.

Proces wykopywania polega na tworzeniu każdego bloku, a następnie łączenia go z łańcuchem blockchain. Wtedy powstaje nowa jednostka kryptowaluty. Osoba, która chce kupić bitcoina na giełdzie, jego cena jest podawana w stosunku do dolara amerykańskiego. Na jego cenę wpływa kilka czynników. Trzeba zaznaczyć, że liczba bitcoinów jest skończona i wynosi 21 milionów. Szacuje się, że wykopywanie zostanie zakończone do 2040 roku. Największy wpływ na jego wartość ma to, że nie jest on prawnie uregulowany, ani przez banki oraz rządy, a także bezpieczeństwo i trwałość, a nawet opinia publiczna na jego temat. Wahania mogą zaczynać się również przy okazji źle działającego oprogramowania wydobywców. W łańcuchu blockchain może pojawić się wtedy podział lub rozgałęzienie, co wpłynie na jego cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here