zawory

Zawory są często stosowane w instalacjach domowych jak i przemysłowych, są pomocne przy kontroli przepływu nie tylko cieczy, ale również gazu lub potrzebnego ciśnienia. W zależności od wybranego przeznaczenia, można wyróżnić kilka rodzajów zaworów: zawory regulacyjne, odcinające, zamykające, rozdzielcze, zawory bezpieczeństwa oraz zawory zwrotne.

Zawory zwrotne

Zawory zwrotne

Jednym z wyżej wymienionych typów zaworów jest zawór zwrotny, umożliwia on zapewnienie przepływu tylko w jednym wybranym kierunku, jednocześnie zamykając przepływ w kierunku przeciwnym do wybranego. Jest to typ zaworu samoczynnego, a ich działanie jest powodowane różnicą ciśnień. Zawór zwrotny to kluczowy komponent instalacji ciśnieniowej. Dodatkowym zadaniem takiego zaworu jest zabezpieczenie urządzeń instalacji przed uszkodzeniem w skutek ewentualnej awarii. Są dwa główne rodzaje tego typu zaworu: zawór zwrotny sprężynowy i grawitacyjny. Cena takiego zaworu oscyluje między 20 a 400 złotych. Przy wyborze danego zaworu ważne jest aby zwracać uwagę na ciśnienie otwarcia oraz materiał z którego wykonany jest dany zawór, ponieważ nie każdy materiał jest odpowiedni do przepuszczania każdego typu płynów lub nie każdy typ wytrzyma ciśnienie przepływu zaplanowane w realizowanej instalacji.

Zawory kulowe

Zawory kulowe

Najbardziej popularnym typem zaworów zwrotnych są zawory kulowe, cechujące się szerokim zastosowaniem, występują one w najróżniejszych konfiguracjach: zawór kulowy pół calowy jest najczęściej stosowany, kolejny jest zawór kulowy dwu calowy znajdujący zastosowanie jako zawór główny, występuje również wersja trzy calowa charakteryzująca się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, występują również zawory kątowe, z filtrem, z odpowietrznikami oraz zawory kołnierzowe.

Ich budowa jest stosunkowo prosta, a służą one do sterowania przepływem różnych mediów między innymi wody, gazu lub substancji chemicznych. Ze względu na swoją prostą konstrukcję ten typ zaworu ma ograniczone funkcje, ponieważ umożliwia tylko opcję otwórz lub zamknij przepływ. Oczywiście działanie tego typu zaworu można zautomatyzować poprzez dodanie siłowników automatycznych bądź pneumatycznych. Ten typ zaworów najczęściej spotykany w instalacjach gospodarstwa domowego, służącej doprowadzaniu ciepłej i zimnej wody do urządzeń domowych oraz jako uzupełnienie w instalacjach gazowych i centralnego ogrzewania.

zawór

Możemy również uzyskać zawór kulowy ze śrubunkiem, który może okazać się trudniejszy w użytkowaniu ze względu na zastosowanie motyla zamiennie do dźwigni. Ze względu na te niewielką z pozoru zmianę użytkowanie takiego zaworu może wymagać życia większej siły.

Zawór kulowy nierdzewny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here