Bieganie w terenie

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Regularny trening to sposób na lepsze zdrowie, odprężenie, zadbanie o sylwetkę. Warto biegać, ponieważ jest to aktywność ogólnodostępna, a także daje możliwość bycia częścią społeczności, co motywuje i pozwala zawierać nowe znajomości. Przed rozpoczęciem treningów, należy odpowiednio się przygotować. W tym artykule znajdziesz kilka porad na ten temat.

Bieganie w terenie – naprawdę warto

Chociaż wiele osób preferuje trening na bieżni, nie jest on idealną formą. Może okazać się monotonny, nie wszyscy czują się komfortowo ćwicząc na siłowni. Kolejne wady treningu na bieżni, to brak świeżego powietrza oraz konieczność oczekiwania na zwolnienie się sprzętu. Jeśli ten sposób na trening nie odpowiada również Tobie, dobrym rozwiązaniem będzie trening na świeżym powietrzu. Oto jego największe zalety:

  • Dobry wpływ na zdrowie – każda forma treningu jest dobra, aby poprawić stan zdrowia. Bieganie na świeżym powietrzu to kontakt z różnymi czynnikami pogodowymi, dzięki którym organizm staje się bardziej odporny. Taki trening poprawia krążenie krwi, co sprawia, że organizm dotlenia się, wydolność oddechowa zwiększa się, a poziom złego cholesterolu spada.
  • Przyjemne warunki – świeże powietrze sprawia, że trening jest bardzo przyjemny. Widoki na las, park czy łąkę również przyczyniają się do odczuwania większej przyjemności z treningu.
  • Wyzwania – wiele osób je lubi. Bieganie w terenie zmusza do koncentracji, a także szybkiej reakcji.

Zalety biegania w terenie są zachęcające, ale ta forma treningu ma również pewne wady:

  • Większe ryzyko kontuzji – teren jest nierówny, co sprawia, że ryzyko kontuzji jest większe. Trening w terenie obciąża stawy bardziej, niż bieganie na bieżni.
  • Trudności związane z pogodą – dla niedoświadczonego biegacza, może być ciężko odpowiednio przygotować się na bieg w trudnych warunkach. To sprawia, że ryzyko przeziębienia jest bardzo duże.

Odpowiedni strój i obuwie to podstawa

Niezależnie od tego, jaki trening preferujesz, konieczne jest odpowiednie wyposażenie. Biegacz powinien posiadać buty, które zapewniają stabilność, nie może obcierać ścięgna Achillesa. Obuwie musi być dostosowane do rodzaju powierzchni, na której trenuje biegacz, a także do wagi użytkownika. Warto zadbać o dopasowanie obuwia, aby uniknąć otarć, urazów i innych nieprzyjemności. Koszulka do biegania to kolejny niezbędny element. Musi być wykonana z wysokiej jakości materiału, który nie zniszczy się nawet po wielu praniach. Koszulka nie może krępować ruchów osoby trenującej, ani podrażniać skóry. Ostatnim koniecznym elementem są odpowiednie spodnie, które podobnie jak koszulka muszą zapewnić komfort biegaczowi, a także pozostać w dobrej formie pomimo wielu prań. Dobrej jakości wyposażenia szukaj w sklepach sportowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, poproś o pomoc pracownika sklepu.

Podsumowanie

Każdy ma swój sposób na idealny trening biegacza. Warto spróbować treningu w terenie, który jest zdrowy i przyjemny, pozwala podziwiać piękno natury i dotlenić organizm. Trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie. Koszulka, spodnie i buty to podstawowe wyposażenie biegacza. Odzież nie może krępować ruchów ani podrażniać skóry. Musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, pozwalać skórze oddychać. Obuwie powinno być dostosowane do podłoża, a także wagi i stopy biegacza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o poradę pracownika sklepu. Dzięki temu zapewnisz sobie nie tylko przyjemny, ale także bardziej bezpieczny trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here