Utrata pracy często oznacza pogorszenie się sytuacji finansowej. Z tego powodu potrzeba pozyskania dodatkowych pieniędzy, ale jednocześnie dostępu do ofert pracy wiąże się z koniecznością pójścia do Urzędu Pracy. Dla właściwie każdego jest to trudny moment, jednak szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z zasiłku będzie mogła oznaczać, że czas na znalezienie nowego zatrudnienia będzie znacznie spokojniejszy. Fakt, że będzie się posiadało pieniądze nie tylko na podstawowe potrzeby, ale również możliwość dojazdu do nowego miejsca pracy, zanim otrzyma się pierwsze wynagrodzenie, jest niezwykle pomocny.
Urząd Pracy a możliwości zawodowe
Rejestrując się w Urzędzie Pracy, można liczyć nie tylko na dostęp do ofert pracy, ale bardzo często na pomoc w znalezieniu kursu, szkolenia. W takim miejscu często można znaleźć różne rozwiązania, które wspomogą rozwinięcie skrzydeł, w tym również zdobycia całkowicie nowych umiejętności. Często wykorzystywane są staże i kursy, ponieważ to właśnie one mogą pomóc w rozwoju kariery. Co więcej, można z nich korzystać nawet w wieku dojrzałym. Niezależnie od tego, w jaki sposób wyglądała ścieżka zawodowa do tej pory, w każdym momencie można obrać całkowicie nowy kurs. Dzięki temu uda się nie tylko zdobyć nowe zatrudnienie, ale jednocześnie sprawić, że praca będzie sprawiała przyjemność.
Zasiłek dla bezrobotnych
Niewątpliwie utrata pracy jest stresującym momentem w życiu każdego człowieka. Oczywiście, możliwość rozwoju czy zdobycia nowych umiejętności jest pomocny. Jednak wiele osób zastanawia się nad tym, z czego będą żyli do momentu pojawienia się nowego zatrudnienia. W takiej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych to szansa na zdobycie pieniędzy na podstawowe potrzeby. Warto pamiętać o tym, że wraz z dniem 1 czerwca każdego roku jest on zwiększany. W roku 2020 z uwagi na panującą sytuację zwiększono go aż dwa razy, pierwszy raz tradycyjnie w czerwcu, natomiast drugi raz we wrześniu. Dlatego obecnie jego wysokość to 1200 złotych, które można otrzymywać przez maksymalnie 3 miesiące. Po tym czasie i oczywiście przy zachowaniu prawa do pobierania zasiłku można liczyć na kwotę w wysokości 942,30 zł. Ponadto z uwagi na sytuację w czerwcu została uchwalona decyzja o tym, by pojawiło się dodatkowe świadczenie o nazwie dodatek solidarnościowy, którego wysokość to 1400 i również może być wypłacane przez maksymalnie 90 dni.
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, komu tak naprawdę przysługuje to świadczenie. Niezwykle istotną sprawą jest to, że we wrześniu kwota zasiłku była wypłacana zarówno bezrobotnym, którzy figurowali w danych od dłuższego czasu, jak i również tym, którzy dopiero dokonali rejestracji. Bardzo ważną informacją jest tak, że w związku z podwyższeniem samego zasiłku dla bezrobotnych zostały podwyższone również inne świadczenia, takie jak dodatek aktywizacyjny. Panujący COVID i pogorszenie się sytuacji na rynku pracy sprawiło, że wprowadzono zmianę, która zalicza ostatnie 365 dni do zasiłku, nawet jeśli bezrobotny pracował wtedy w niepełnym wymiarze godzin.
Utrata pracy i co dalej?
Utrata pracy to trudny czas, jednocześnie należy zauważyć, że jeśli komuś zależy, to zrobi wszystko by właściwie wykorzystać ten czas. Właśnie dlatego bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się świadczenia dla bezrobotnych, ale także kursy i szkolenia. Możliwość przekwalifikowania się to często sposób na szybkie znalezienie nowej pracy. To ważne, ponieważ wiele osób wraca na rynek pracy po dłuższej nieobecności, bądź też po wielu latach pracy w jednym miejscu. Dlatego nowa sytuacja będzie wymagała szczególnych starań jeśli chodzi o podejście do znalezienia pracy, ale także rozwoju w obranym przez siebie kierunku. Wykorzystując czas bez pracy, można nie tylko podnieść swoje kwalifikacje, ale przede wszystkim w niedługim terminie sprawić, że uda się zdobyć nowe umiejętności, które uda się wykorzystać na nowym stanowisku pracy. Z pewnością dla wielu osób będzie to stanowiło bardzo dobre rozwiązanie.