Najlepsze dyski zewnętrzne do pracy. Na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie?

0
663

Przechowywanie obszernych plików, tworzenie kopii zapasowych i dodatkowa pamięć do laptopów, konsol i PC — dyski zewnętrzne pozwolą Ci na to wszystko. Odpowiednio dobrany model sprawia, że zyskujesz kilkaset dodatkowych gigabajtów bez dodatkowego obciążania pamięci swojego sprzętu. Sprawdź, jakie parametry w przypadku dysków zewnętrznych mają największe znaczenie.

Jaki dysk zewnętrzny możesz znaleźć w sklepie?

Tak naprawdę — praktycznie każdy, jaki potrzebujesz. W 2022 roku wybór elektroniki i akcesoriów do komputerów jest ogromny, więc dysk zewnętrzny nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Znajdziesz zarówno super pojemne dyski dla profesjonalistów (np. powyżej 3 TB), jak i nieco “skromniejsze” modele o pojemności 1-2 TB.

Dysk twardy możesz wybrać, kierując się także interfejsem lub technologią. Znajdziesz zatem cały przekrój dysków USB, eSATA, Thunderbolt, jak i najnowsze SSD czy nieco starsze, ale nadal popularne, dyski HDD.

Dysk twardy zewnętrzny — najważniejsze parametry

Dyski zewnętrzne to odpowiedniki pendrive’ów, ale o niesamowicie większych możliwościach. Z odpowiednio dobranym zyskiem zyskasz miejsce do przechowywania filmów, gier, seriali, zdjęć, a także do tworzenia kopii zapasowych najbardziej istotnych i wrażliwych danych — bez ryzyka, że Twoje dane wyciekną do Internetu. Jednak jak to każdy sprzęt, odpowiednio dobrane parametry mają kluczowe znaczenie w przypadku ceny, szybkości przesyłania danych i ostatecznej pojemności urządzenia. O jaki parametrach nie możesz zapomnieć?

Rodzaj dysków zewnętrznych

Wybór najlepszych dysków zewnętrznych musisz zacząć od wyboru rodzaju wbudowanej pamięci. W ofercie dostępne są dwa modele — HDD oraz SSD. Pamięć HDD to bardzo dobry wybór dla osób z mniejszym budżetem, które oczekują bardzo dużej pojemności i są gotowi zrezygnować z dużej szybkości przesyłania danych.

Z kolei dyski zewnętrzne w wersji SSD to modele o wysokiej prędkości przesyłania i odczytywania plików, ale jednocześnie są o wiele droższe, a ich pamięć może być mniejsza. Zastanów się zatem, czy zależy Ci na ilości, czy jakości i szybkości.

Interfejs i wbudowane złącza

Dodatkowe złącza decydują o tym, w jaki sposób podłączasz urządzenie do komputera, telewizora lub konsoli i w jaki sposób są przesyłane wszystkie dane. Zazwyczaj jest to wejście USB, ale popularne stają się także wejścia Thunderbolt i PCIe® NVMe™.

Podsumowanie

Najlepsze dyski zewnętrzne są zawsze dopasowane do potrzeb kupującego — niezależnie od tego, czy to urządzenia na potrzeby firmowe, czy osób prywatnych. Przy wyborze kieruj się nie tylko maksymalną pojemnością (no, chyba że tylko na tym Ci zależy), ale zwróć uwagę również na interfejs, prędkość dysku oraz to, jak jest zbudowany.

 

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here