Kto to jest tester oprogramowania i czym się zajmuje

Tester oprogramowania to jeden z najbardziej pożądanych pracowników w branży IT. Osoba ta odpowiada za sprawdzanie funkcjonalności nowych systemów i aplikacji. Do jej obowiązków należy także wykrywanie błędów w aktualizacjach wdrażanych do funkcjonujących już programów. Można więc powiedzieć, że praca testera oprogramowania jest niezbędnym elementem procesu wdrażania produktów oraz usług elektronicznych. Jak dokładnie wygląda praca testera i czy można w niej zarobić atrakcyjne pieniądze?

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester oprogramowania to osoba, która powinna stanowić integralną część każdego zespołu developerskiego. Jego podstawowym zadaniem jest kontrolowanie produktów stworzonych przez programistów. Praca testera oprogramowania opiera się na sprawdzaniu systemów aplikacji, stron internetowych czy innych cyfrowych produktów pod kątem ich sprawnego działania.

Celem specjalisty od testowania jest wykazanie ewentualnych błędów, które mogą występować w oprogramowaniu. Zadanie polega więc na wykryciu elementów uniemożliwiających prawidłowe użytkowanie produktu developerskiego. W tym celu opracowuje on scenariusze testowe, aby potem móc zrealizować je krok po kroku. Jeśli na którymś z etapów tester znajdzie usterkę, to powinien sporządzić raport błędów i cofnąć program na poprawki do działu developerów. Natomiast kiedy podczas sprawdzania tester nie wykryje żadnych nieprawidłowości, wtedy może zaakceptować produkt oraz przekazać go do wdrożenia na rynek.

Tester oprogramowania czasami zajmuje się również analizowaniem problemów, które występują w aplikacjach już oddanych do użytku. Niekiedy odpowiada on nawet za kontakt z klientami zgłaszającymi usterki. Można więc powiedzieć, że tester oprogramowania pośrednio odpowiada za jego jakość i funkcjonalność. Jest więc niezwykle ważnym pracownikiem w każdej firmie technologicznej i nie tylko.

Dwa sposoby testowania developerskich oprogramowań

W branży IT pracują dwa typy testerów – manualny oraz automatyzujący. Praca tego pierwszego polega na ręcznej weryfikacji kodów programistycznych. Zadanie to wykonuje przy pomocy realizacji specjalnie opracowanych testów funkcjonalności. Do jego obowiązków należy również prowadzenie dokumentacji na temat błędów znalezionych w programach i zgłaszanie ich do zespołu developerów.

Tester automatyzujący ma nieco bardziej zaawansowane stanowisko. Ten typ pracownika nie sprawdza systemów ręcznie. Zamiast tego programuje on skrypty i narzędzia, które kontrolują produkty developerów w sposób zautomatyzowany. Ze względu na specyfikę swojej pracy tester ten często nazywany jest także programistą testów.

Praca testera automatyzującego wymaga większej wiedzy, ponieważ musi on znać języki kodowania. Dodatkowo pracownik na takim stanowisku powinien umieć również interpretować wyniki analizy.

Ile zarabia tester oprogramowania?

Nie jest tajemnicą, że w branży IT można bardzo dobrze zarobić. Wysokość wynagrodzenie jest jednak zależna od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć rodzaj stanowiska, a także jego zaawansowanie czy też poziom doświadczenia pracownika. Praca w roli testera oprogramowania jest całkiem atrakcyjna, ponieważ oferuje zarobki mieszczące się w widełkach od około 5/6 tys. zł do nawet 25 tys. zł brutto.

W kategorii, jaką jest testing, wysokość wynagrodzenia zależy w głównej mierze od sposobu pracy nad weryfikacją oprogramowań. Warto wiedzieć, że testerzy automatyzujący mogą liczyć na bardziej atrakcyjne oferty niż osoby zajmujące się kontrolą manualną.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że ręczne sprawdzanie cyfrowych produktów można określić relatywnie łatwiejszym zajęciem. W tym przypadku kandydat nie musi znać skomplikowanych języków czy kodów programowania. Umiejętność korzystania z tych narzędzi jest natomiast wymagana od testerów automatyzujących. Zatem łatwo można wywnioskować, że im większe wymagania, tym lepsze wynagrodzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here