karta kredytowa
fot.pexels.com

Karta kredytowa jest to bardzo wygodny produkt kredytowy, który jest niezbędny do funkcjonowania dla niektórych osób. Często jest to ratunek domowego budżetu w ramach nagłej potrzeby pieniędzy na niespodziewane wydatki. Jeśli na koncie brakuje pieniędzy, ratunkiem okazać się może karta kredytowa. Czym ona jest i na jakich zasadach funkcjonuje? Poznaj kilka istotnych kwestii na temat tego narzędzia płatniczego i jakie ryzyko kryje się z jej posiadania.

Karta kredytowa – podstawowe informacje

Jest to karta płatnicza, wydawana przez bank, z przyznanym limitem kredytowym. Pozwoli ona zarezerwować hotel, zapłacić za naprawę samochodu czy zapłacić za zakupy. Klient, który chce posiadać kartę kredytową, składa wniosek o jej przyznanie do odpowiedniej instytucji. Weryfikowana jest wtedy zdolność kredytowa i na jej podstawie wniosek zostaje zaakceptowany lub odrzucony. Badana jest wysokość zarobków, liczbę osób w gospodarstwie domowych i wysokość ponoszonych kosztów utrzymania, czyli tak, jak przy wniosku o zwykły kredyt.

Karta kredytowa posiada okres bez odsetkowy. Polega on na tym, że jeśli klient w umówionym terminie zawartym w umowie spłaci zadłużenie, bank nie pobierze za tę transakcję odsetek. Dotyczy on jednak tylko zakupów bezgotówkowych. W przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, zawsze pobierana jest prowizja.

Karta kredytowa a debetowa – czym się różni?

Podstawową różnicą między obiema kartami jest własność pieniędzy. Karta debetowa wydawana jest do Twojego konta osobistego. Gdy nią płacisz, pieniądze pobierane są ze środków przez Ciebie zgromadzonych. W przypadku karty kredytowej transakcje dokonywane są na podstawie przyznanego limitu kredytowego, który musisz w określonym terminie spłacić, aby bank nie pobierał za niego odsetek.

Obie karty możesz nosić w portfelu. Zazwyczaj, gdy nie korzystasz z karty kredytowej, pobierana jest opłata miesięczna w kwocie maksymalnie kilkunastu złotych. Oczywiście, opłat można uniknąć, ale obwarowane jest to określonymi warunkami np. minimalnej liczby transakcji czy zdefiniowanej ich wysokości.

karta kredytowa
fot.pexels.com

Korzyści z posiadania karty kredytowej

Zaletami karty kredytowej jest z pewnością szybki dostęp do darmowych środków pieniężnych, budowanie wiarygodności kredytowej czy dodatkowe zabezpieczenie w przypadku braku pieniędzy na koncie osobistym. Warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z karty kredytowej może okazać się zgubne. Należy przy tym przestrzegać umówionych terminów z bankiem i spłacać zadłużenie regularnie w celu uniknięcia odsetek.

W zależności od banku, okres rozliczeniowy może przyjmować inny wymiar. Zazwyczaj jest to od 50-56 dni na zwrot pożyczonych środków pieniężnych. Jest to tzw. okres bez odsetkowy. Jeśli on upłynie, bank nalicza odsetki od tej transakcji. Spłata karty kredytowej jest prostym procesem. Bank udostępnia Tobie numer karty kredytowej, czyli numer rachunku, na które należy wykonać przelew środków pieniężnych i spłacić zadłużenie.

Wydawca karty często kusi klientów dodatkowymi benefitami z jej posiadania i dokonywania transakcji. Najczęściej są nimi promocje, zniżki ci zwrot części wydanych pieniędzy. Sama karta kredytowa na blankiecie posiada nazwę banku, chip, datę ważności karty, dane właściciela oraz jej numer.

Karta kredytowa to narzędzie, które ma swoje plusy i minusy. Wygoda i łatwość korzystania są jej największym atutem. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które mają stały wpływ wynagrodzenia, dzięki temu spłata zadłużenia w kolejnej wypłacie nie będzie dla nich problemem. Pamiętajmy jednak, że przy wypłacie gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej, bank może pobrać nawet 15-20 zł prowizji. W okresie rozkwitu zakupów online, korzystanie z karty zyskało jeszcze bardziej na popularności. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznej spłaty zadłużenia przy pomocy zlecenia stałego ze swojego konta osobistego, gdyż wzmożona liczba transakcji w internecie może sprawić, że kwota limitu kredytowego zostanie szybko osiągnięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here