praca

Na pracę poświęcamy bardzo dużą, a niektórzy z nas i największą część całego życia. Nikt z tej pracy nie może zrezygnować, o ile nie chce utrzymywać się z zasiłku, więc warto postarać się o to, by ta praca była względnie przyjemna, dochodowa i ogólnie rzecz biorąc zapewniała poczucie stabilizacji. A jak coś takiego znaleźć w Płocku? Jaka praca w Płocku powinna okazać się zadowalająca? Każdy sam odpowie sobie na to pytanie, jednakże po znalezieniu ciekawszej oferty trzeba będzie jeszcze we właściwy sposób z nią postąpić, by przez własną ignorancję nie odebrać sobie szansy na zyskanie stabilnego zatrudnienia i stabilnej pozycji na płockim rynku pracy.

Zawsze warto zapoznać się z pracodawcą

Błędem wielu osób poszukujących pracy jest bagatelizowanie rozmów kwalifikacyjnych. Oczywiście w jakiś tam sposób każdy stara się do nich przygotować, ale na ogół robi to masowo, czyli wysyła zgłoszenie do kilku różnych firm, by następnie do każdej z nich przesłać tą samą odpowiedź, pójść w tym samym ubraniu i z tą samą motywacją w głowie. To duży błąd. Każdą firmę należy traktować indywidualnie, bo każda jest takim niezależnym indywiduum, dla którego inne rzeczy mogą mieć znaczenie i wartość. Na rozmowie rekrutacyjnej otrzymuje się pytania o swoje wykształcenie, kompetencje i doświadczenie, czyli sprawdza się, czy pracownik nadaje się na wybrane stanowisko, ale można też zostać zapytanym o to, co takiego wie się na temat firmy. To ważne, by pokazać, że jest się nią rzeczywiście zainteresowanym. A jak to uczynić?

Sprawa jest prosta. Przed udaniem się na rozmowę należy po prostu poczytać co nieco na temat firmy, w której ma się tę rozmowę rekrutacyjną. To nie musi długo potrwać. Nawet bezpośrednio przed spotkaniem da się zapamiętać kilka ważnych informacji, choć najlepiej by było nauczyć się ich wcześniej, by pod wpływem stresu niczego nie zapomnieć. Warto znać ogólną kulturę i sposób postępowania firmy, jej historię (np. to, w jakim roku została założona), typy jej produktów i usług oraz wszelkie ciekawostki na jej temat. Każda taka dodatkowa informacja może okazać się cenna. Rekruterzy lubią, gdy potencjalni pracownicy są w stanie udowodnić, że naprawdę wiedzą, do jakiej firmy postanowili się zgłosić.

Nie należy odrzucać żadnych ofert pracy

Nie zawsze natrafia się na takie oferty pracy, na które teoretycznie od razu można odpowiedzieć ze spokojem na duszy. Nie zawsze spełnia się bowiem wszystkie wypisane w nich kryteria, dotyczące wykształcenia, doświadczenia, lat przepracowanych w danej branży czy chociażby wieku albo poziomu znajomości języków obcych. Przeciętny człowiek postępuje więc tak, że na te oferty pracy w Płocku, które nie są w stu procentach zgodne z jego kompetencjami, w ogóle nie odpowiada, nawet jeśli są one dla niego wprost idealne i rzeczywiście chciałby postarać się o przedstawione w nich stanowisko. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by tę walkę mimo wszystko podjąć. Nie jest powiedziane, że musi być ona z góry skazana na porażkę. Pracodawcy oraz rekruterzy często przymykają oko na różnego rodzaju kwestie, jeżeli tylko jakiś kandydat nieco bardziej przypadnie im do gustu.

Jeżeli więc widzi się, że spełnia się tylko wybraną część wymagań pracodawcy, ale jednocześnie ma się wrażenie, że sprawdziłoby się na wybranym stanowisku, zdecydowanie warto się na nie zgłosić i warto po prostu odpowiedzieć na ofertę pracy. Oczywiście w takim przypadku warto zaznaczyć w CV lub bezpośrednio w wiadomości, że jest się przygotowanym na rozwijanie swoich umiejętności i pozyskiwanie dalszych kompetencji. Należy pokazać, że włoży się pewien wysiłek w to, by stać się w pełni wartościowym pracownikiem firmy.

Duży wybór ofert pracy znajdziesz na portalu Gowork Płock

Zawsze warto mieć znajomości

Nie da się ukryć, że w tym momencie najlepszą sytuację na rynku pracy mają ci, którzy posiadają pewne wartościowe znajomości. A zawsze można je zdobyć. Zamiast krytykować kolegę, który znów otrzymał pracę tylko dlatego, że przyjaźni się z menadżerem firmy, warto właśnie nawiązać z nim znajomość, w ten sposób budując wartościową sieć kontaktów. Każdy może to uczynić. Wystarczy otworzyć się na świat i ludzi, wykazać się pewną komunikatywnością i też od czasu do czasu dać ludziom coś od siebie. Karma lubi wracać. Nawet jeśli nie od razu, to po pewnym czasie taka otwartość przyniesie na pewno dobre efekty. Osoby, które mają wykształcone znajomości, są w stanie szybciej znajdywać nowe prace i mogą też liczyć na lepsze zarobki w Płocku, bo ich kompetencje są potwierdzane przez innych.

Sieć kontaktów można natomiast rozbudowywać na wiele różnych sposobów. W żadnym wypadku nie trzeba ograniczać się do nawiązywania znajomości w miejscu pracy. Bardzo dobrym pomysłem będzie regularnie uczestnictwo w różnych wydarzeniach branżowych, targach, spotkaniach z klientami i podobnych imprezach. Odpowiednie kontakty mogą być też nawiązywane zupełnie przypadkowo, poza strefą związaną z pracą. Trzeba więc po prostu otworzyć się na ludzi i chcieć ich poznawać, by w ten oto prosty sposób uzyskać solidne wsparcie w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here