Nowoczesne rozwiązania armatury wodociągowej

0
836

Armatura wodociągowa jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia należący do sieci wodociągowych. Bez niego wodociągi nie mogłyby poprawnie funkcjonować. Od jego poprawnego działanie zależy wiele czynników między innymi bezpieczeństwo całego systemu oraz trwałość. Jest to jeden z wielu powodów, dlaczego producenci starają się znaleźć oraz zastosować coraz to nowsze rozwiązanie w swoich urządzeniach https://www.anwod.com.pl/. Stosowane nowe rozwiązania powoduje mniejsze ryzyko awarii i łatwiejszą obsługę.

Zasuwy

Najczęściej montowanym urządzenia należącym do armatur wodociągowych są właśnie zasuwy. Wyróżnia się na tle innych urządzeń faktem, iż umożliwia on wyłączenie z pracy poszczególnych odcinków sieci, ponadto w najgorszych przypadkach mogą służyć jako regulator przepływu w rurociągach. Bardzo ważne jest, aby dostawa wody przebiegała w ciągły sposób oraz by zasuw dobrze służył przez kilka następnych lat. Do trwałości zaliczyć możemy, także odporność na korozje. Aktualnie na rynku znajdziemy rozmaite metody zabezpieczenie, lecz żadna nie zagwarantuje nam konsumentom ochrony powierzchni łączenia wraz z gwintem. W klasycznych egzemplarzach występują one przy połączeniu pokrywy zasuwy z korpusem oraz przy pierścieniu dławicowym. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań, aby wyeliminować korozje, jest pozbycie się połączeń gwintowych. Powstały już poszczególne zasuwy, które nie posiadają połączenia gwintowego korpus–pokrywa. W tych zasuwach pokrywa została nasadzona na korpus oraz rozparto jarzmem. Dzięki wykorzystaniu podczas budowy rozwiązania z jarzmem rozpierającym jednocześnie wyeliminowano połączenie korpusu z pokrywą, lecz wówczas powstał problem z zabezpieczeniem gwintu przy pierścieniu dławicowym.

Hydranty

Nie można zapomnieć o ważnym elemencie wchodzącym w skład sieci wodociągowych, czyli o hydrantach. Pełnią zadanie dostarczania wody na cele p.poż., jak i również możliwość dostępu do wody służbą technicznym zakładów wodociągowych. Warto podkreślić, iż tylko i wyłącznie sprawne hydranty zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Najczęstszymi przyczynami niesprawność hydrantów są uszkodzenia mechaniczne oraz korozja. Jednakże w nowych hydrantach do ich produkcji wykorzystywane są materiały takie jak aluminium, które jest odporne na działania korozji. Oczywiście nie możemy zapomnieć o innych materiałach jak: tytan, mosiądz, stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne, które tak samo, jak wcześniej wspomniane aluminium są odporne na działania korozji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here