W dzisiejszych czasach marketing internetowy przybiera na znaczeniu. Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż przez internet. Powstają nowe strony internetowe, sklepy e-coomerce lub inne gałęzie dokonywania transakcji elektronicznych. Aby dotrzeć do potencjalnego klienta, należy zacząć się reklamować. Jako przykład możemy tutaj wymienić Google Ads, czyli płatne reklamy w wyszukiwarce, a także działania związane z pozycjonowaniem stron www. Poznaj cztery narzędzia, z których powinien korzystać każdy pozycjoner.
Senuto
Jako pierwszy przykład przydatnego narzędzia wymieniamy Senuto. Pozwoli ono na analizę widoczności serwisów w wyszukiwarce Google i sprawdzenie, na które frazy kluczowe wyświetla się nasz serwis oraz jego konkretne miejsce w rankingu. Dzięki niemu możemy stale monitorować kluczowe dla nas frazy.
To narzędzie świetnie sprawdzi się podczas raportowania prac dla naszego klienta. Swobodnie określimy w nim awanse lub spadki słów kluczowych w TOP3, TOP10 lub TOP50, również w przedziałach czasowych. Copywriter potrzebuje nowych propozycji tematów na bloga? Skorzystajmy z bazy słów kluczowych i sekcji Pytania. Ukażą nam się wyniki, które najczęściej wpisują użytkownicy w Google. Pozwoli to na skuteczniejsze pozycjonowanie i dobranie słów kluczowych do określonego tematu i większa szansa na znalezienie się naszego tekstu w TOP10 wyszukiwania. W sekcji Monitoring możemy stale śledzić najważniejsze frazy, które są dla nas istotne.
Ahrefs
Kopalnia wiedzy, w szczególności dzięki fazie linków zewnętrznych prowadzących do danego serwisu www. To narzędzie do analizy profilu linków i pozycjonowania stron. Ahrefs stworzył wewnętrzy ranking stron tzw. Ranking Ahrefs. Pozycjonerzy wykorzystują to narzędzie w szczególności do śledzenia konkurencji. Dzięki temu mogą zaplanować przyszłe działania, związane m.in. z marketingiem szeptanym, artykułami sponsorowanymi i dokładną analizą słów kluczowych.
Przy ocenie jakości strony warto wziąć pod uwagę parametr Domain Raiting. Jest on istotny w kwestii oceny jakości strony internetowej. Przyjmuje on wartości od 1 – 100. Im ocena domeny jest większa, tym lepsza jest jej reputacja. Dodatkowo, narzędzie Ahrefs w sposób klarowny przedstawia nam przyrost lub utratę linków, ich anchory oraz widoczność w Google konkretnych podstron na słowa kluczowe.
SurferSeo
Jest przydatne przy tworzeniu planu contentowego dla copywriterów. Wszystkie elementy dotyczące SEO zebrane w jednym narzędziu. Ułatwia pracę w tworzeniu treści i zawarcia w niej słów kluczowych, pozwala prześledzić konkurencję, która wyświetla się na te same frazy, co nasza strona internetowa. Dzięki niemu dostrzeżemy to, czego brakuje naszym konkurentom i wprowadzimy we własnym, napisanym tekście. Jednym z czynników rankingowych Google jest jakość treści zawartej na stronie internetowej. Ahrefs podpowie Ci nad jakimi elementami należy się skupić i przekaże cenne wskazówki.
Google Analytics
Poniekąd jego podstawowe zalety omówiliśmy w artykule odnośnie Google Ads, ale jest to również przydatne narzędzie, z którego korzystają specjaliści SEO. Dzięki GA sprawdzimy aktualny ruch na naszej stronie internetowej, wklejając kod śledzący w kodzie witryny. W przypadku sklepów e – commerce, dowiemy się, jakie z jakich kanałów najczęściej odwiedzają nas użytkownicy czy szczegółowe dane dotyczące czasu spędzonego na stronie. GA służy do rozwiązywania problemów znajdujących się w naszej witrynie i jej szybką diagnozę. Kilka miesięcy temu pojawiła się nowa wersja narzędzia – Google Analytics 4.
Na rynku jest znacznie więcej pomocnych narzędzi, które wykorzystują specjaliści SEO, ale nie tylko. Często bywa tak, że sami właściciele sklepów e – commerce wykupują do nich dostępny, aby śledzić na bieżąco zachowania użytkowników w internecie, jak i na swojej stronie internetowej. Pozwala to na określenie strategii marketingowej na przyszłość, wyprzedzenie konkurencji czy optymalizację własnego serwisu, aby był bardziej przyjazny dla klientów.