narzędzia SEO
fot.pexels.com

W dzisiejszych czasach marketing internetowy przybiera na znaczeniu. Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż przez internet. Powstają nowe strony internetowe, sklepy e-coomerce lub inne gałęzie dokonywania transakcji elektronicznych. Aby dotrzeć do potencjalnego klienta, należy zacząć się reklamować. Jako przykład możemy tutaj wymienić Google Ads, czyli płatne reklamy w wyszukiwarce, a także działania związane z pozycjonowaniem stron www. Poznaj cztery narzędzia, z których powinien korzystać każdy pozycjoner.

Senuto

Jako pierwszy przykład przydatnego narzędzia wymieniamy Senuto. Pozwoli ono na analizę widoczności serwisów w wyszukiwarce Google i sprawdzenie, na które frazy kluczowe wyświetla się nasz serwis oraz jego konkretne miejsce w rankingu. Dzięki niemu możemy stale monitorować kluczowe dla nas frazy.

To narzędzie świetnie sprawdzi się podczas raportowania prac dla naszego klienta. Swobodnie określimy w nim awanse lub spadki słów kluczowych w TOP3, TOP10 lub TOP50, również w przedziałach czasowych. Copywriter potrzebuje nowych propozycji tematów na bloga? Skorzystajmy z bazy słów kluczowych i sekcji Pytania. Ukażą nam się wyniki, które najczęściej wpisują użytkownicy w Google. Pozwoli to na skuteczniejsze pozycjonowanie i dobranie słów kluczowych do określonego tematu i większa szansa na znalezienie się naszego tekstu w TOP10 wyszukiwania. W sekcji Monitoring możemy stale śledzić najważniejsze frazy, które są dla nas istotne.

Ahrefs

Kopalnia wiedzy, w szczególności dzięki fazie linków zewnętrznych prowadzących do danego serwisu www. To narzędzie do analizy profilu linków i pozycjonowania stron. Ahrefs stworzył wewnętrzy ranking stron tzw. Ranking Ahrefs. Pozycjonerzy wykorzystują to narzędzie w szczególności do śledzenia konkurencji. Dzięki temu mogą zaplanować przyszłe działania, związane m.in. z marketingiem szeptanym, artykułami sponsorowanymi i dokładną analizą słów kluczowych.

Przy ocenie jakości strony warto wziąć pod uwagę parametr Domain Raiting. Jest on istotny w kwestii oceny jakości strony internetowej. Przyjmuje on wartości od 1 – 100. Im ocena domeny jest większa, tym lepsza jest jej reputacja. Dodatkowo, narzędzie Ahrefs w sposób klarowny przedstawia nam przyrost lub utratę linków, ich anchory oraz widoczność w Google konkretnych podstron na słowa kluczowe.

narzędzia SEO
fot.pexels.com

SurferSeo

Jest przydatne przy tworzeniu planu contentowego dla copywriterów. Wszystkie elementy dotyczące SEO zebrane w jednym narzędziu. Ułatwia pracę w tworzeniu treści i zawarcia w niej słów kluczowych, pozwala prześledzić konkurencję, która wyświetla się na te same frazy, co nasza strona internetowa. Dzięki niemu dostrzeżemy to, czego brakuje naszym konkurentom i wprowadzimy we własnym, napisanym tekście. Jednym z czynników rankingowych Google jest jakość treści zawartej na stronie internetowej. Ahrefs podpowie Ci nad jakimi elementami należy się skupić i przekaże cenne wskazówki.

Google Analytics

Poniekąd jego podstawowe zalety omówiliśmy w artykule odnośnie Google Ads, ale jest to również przydatne narzędzie, z którego korzystają specjaliści SEO. Dzięki GA sprawdzimy aktualny ruch na naszej stronie internetowej, wklejając kod śledzący w kodzie witryny. W przypadku sklepów e – commerce, dowiemy się, jakie z jakich kanałów najczęściej odwiedzają nas użytkownicy czy szczegółowe dane dotyczące czasu spędzonego na stronie. GA służy do rozwiązywania problemów znajdujących się w naszej witrynie i jej szybką diagnozę. Kilka miesięcy temu pojawiła się nowa wersja narzędzia – Google Analytics 4.

Na rynku jest znacznie więcej pomocnych narzędzi, które wykorzystują specjaliści SEO, ale nie tylko. Często bywa tak, że sami właściciele sklepów e – commerce wykupują do nich dostępny, aby śledzić na bieżąco zachowania użytkowników w internecie, jak i na swojej stronie internetowej. Pozwala to na określenie strategii marketingowej na przyszłość, wyprzedzenie konkurencji czy optymalizację własnego serwisu, aby był bardziej przyjazny dla klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here