Czym zajmuje się architekt wnętrz

Praca architekta wnętrz często bywa mylona z zadaniami wykonywanymi przez dekoratora. To przeświadczenie jest jednak mylne. Praca architektka wnętrz obejmuje znacznie szersze spektrum zadań. Zajmuje się on nie tylko stroną czysto estetyczną, ale również funkcjonalnością projektowanych wnętrz. Odpowiada więc on za stworzenie architektonicznego projektu przestrzeni, która ma łączyć w sobie walory estetyczne z użytkowymi.

Jak wygląda praca architekta wnętrz?

Projektowanie wyrafinowanych i funkcjonalnych wnętrz nie ogranicza się jedynie do mieszkań czy domów jednorodzinnych. Architekt wnętrz, którego usługi często szukane są pod hasłem architekt wnętrz warszawa lub podobnym, zajmuje się również projektami znacznie bardziej skomplikowanymi jak projektowanie przestrzeni w obiektach komercyjnych (restauracje, hotele), czy biurowych. Proces projektowania składa się z kilku podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest ustalenie funkcji obiektu oraz jego stref. W kolejnych krokach architekt wnętrz planuje rozkład funkcjonalno-przestrzenny, mając na uwadze zasady ergonomii oraz tworzy koncept stylistyczny oraz użytkowy. Na samym końcu powstaje skonkretyzowany projekt wykonawczy wraz z dokumentacją techniczną oraz kosztorysem. Co więcej, rolą architekta wnętrz jest również współpraca i doglądanie ekip zajmujących się pracami wykończeniowymi. Jego praca nie kończy się zatem na samym projektowaniu koncepcji, ale także doprowadzeniu ich do końcowego etapu realizacji.

Jakie zadania wykonuje architekt wnętrz?

Praca architekta wnętrz jest o tyle skomplikowana, że musi uwzględniać zarówno warunki techniczne oraz użytkowe, jak i aspekty odnoszące się do atrakcyjności wnętrza. Co za tym idzie, zawód ten wymaga dobrej znajomości materiałów wykończeniowych oraz biegłego posługiwania się programami graficznymi. To ostatnie wynika z faktu, że architekt wnętrz tworzy rzuty techniczne, koncepcje i wizualizacje. W praktyce do zadań architekta wnętrz należy między innymi stworzenie projektu uwzględniającego koncepcję wystroju wnętrza oraz funkcjonalność, a także uwarunkowania techniczne obiektu. Co więcej, dobiera kolorystykę przestrzeni oraz oświetlenie, a także wyposażenie wnętrza w postaci mebli i różnego rodzaju dekoracji. W przypadku, gdy zajmuje się planowaniem przebudowy, może decydować również o zmianie lokalizacji instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz przyłączy tak, by dostosować ich umiejscowienie do funkcji wnętrza. Te ostatnie mogą oczywiście wymagać dalszych konsultacji np. z architektem budowlanym. Jak pokazują przykłady, praca architekta wnętrz wymaga bardzo szerokiej wiedzy. Osoba wykonująca te zadania musi mieć zarówno zmysł techniczny, jak i artystyczny.

Ten artykuł może cię zainteresować: http://www.gazetaszkolna.com.pl/jak-zostac-architektem-wnetrz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here